fot. twitter.com/aan_gov_pl

Do Archiwum Akt Nowych trafiły do konserwacji dokumenty związane z gen. Ryszardem Kuklińskim

Do Archiwum Akt Nowych trafiły do konserwacji dokumenty związane z gen. Ryszardem Kuklińskim. Są wśród nich także pamiątki po prof. Józefie Szaniawskim.

Dokumenty do konserwacji przekazała Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie – zaznaczył jej dyrektor Filip Frąckowiak.

– W tych dokumentach jest m.in. paszport Ryszarda Kuklińskiego, który otrzymał na początku 1998 roku, po tym jak został zrehabilitowany w 1997 roku w świetle prawa. Oprócz tego dokumentu są tutaj pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo Ryszarda Kuklińskiego dla Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL – powiedział Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.

Dokumenty mają ogromną wartość historyczną – wskazała Joanna Chojecka, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

– Osoba Ryszarda Kuklińskiego i materiały archiwalne, źródła historyczne, które wiążą się z jego tragicznym losem stanowią niesamowite, unikatowe źródło informacji, ale też emocji tego przekazu, który jest szalenie ważny w kontekście przekazów historycznych – podkreśliła Joanna Chojecka.

Wśród przekazanych dokumentów są także listy Józefa Szaniawskiego z okresu, gdy przebywał w więzieniu. Został skazany za rzekome szpiegostwo. W rzeczywistości jako dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej przekazywał nieocenzurowane depesze nt. sytuacji w kraju do Radia Wolna Europa.

Jest to korespondencja między moim śp. ojcem i moją mamą Haliną Frąckowiak z okresu odbywania tej kary w areszcie śledczym na Rakowieckiej oraz w Barczewie. To jest ok. 200 listów, bardzo osobistych, ale pokazujących, jak wyglądała ta odsiadka – zaznaczył Filip Frąckowiak.

Dokumenty są w stosunkowo dobrym stanie, jednak, aby zachować je dla kolejnych pokoleń konieczna jest konserwacja – mówiła Magdalena Wiercińska z Archiwum Akt Nowych.

– Te dokumenty wyglądają pozornie dobrze. Na oko ich stan jest dobry. Natomiast okiem konserwatora można zobaczyć, że zachodzą już w nich pewne zmiany fizyko-chemiczne – wskazała Magdalena Wiercińska.

Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego zapowiedziała, że przekaże kolejne dokumenty do konserwacji w Archiwum Akt Nowych.

TV Trwam News

drukuj