fot. TT/Ministerstwo Edukacji i Nauki

17. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego

Postać płk. Ryszarda Kuklińskiego wpisuje się historię odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności – mówił dziś wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas uroczystości upamiętnienia płk. Kuklińskiego w 17. rocznicę jego śmierci. Zasługi Polskiego Bohatera uczcili także Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, oraz dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego, Filip Frąckowiak.

Wojewoda podkreślił, że kiedy cały świat i cała Europa cieszyła się z zakończenia II wojny światowej, dla Polski była to „połowiczna radość” ponieważ było to „zwycięstwo nad jednym z dwóch totalitaryzmów, ten drugi pozostał”.

„Postać Kuklińskiego wpisuje się historię wielu różnych działań, podejmowanych przez różnych Polaków, z różnych pozycji, zmierzających do odzyskania pełnej suwerenności i niepodległości” – powiedział Lech Sprawka.

Według Sprawki, Ryszard Kukliński był jedną z osób, które miały znaczący wpływ na to, co wydarzyło się w latach 80. w Polsce, a szczególnie w 1989 r.

„Warto do tych spraw wracać, przypominać ich historię, dlatego że w takim położeniu, w jakim była Polska, nie był żaden kraj zachodniej Europy. Warto to też im przypominać, dlatego, że nie rozumieją niejednokrotnie naszych postaw, bo po prostu tego nie doświadczyli” – dodał wojewoda.

Wojewoda, a także wicemarszałek woj. lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, złożyli wieniec pod tablicą poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, umieszczoną na gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Na tablicy obok wizerunku Ryszarda Kuklińskiego widnieje napis mówiący, że to wielki patriota i bohater, „Wallenrod” XX wieku, który „ostrzegł USA i NATO o planie napaści ZSRR na Europę zachodnią, uchronił Polskę przed nuklearną zagładą a Europę przed nową wojną i zniszczeniem”.

Pamięć Generała uczcili także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego, Filip Frąckowiak.

Ryszard Kukliński od 1947 roku służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska wojskowe, był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Pod pseudonimem „Jack Strong” przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego, najważniejsze dokumenty operacyjne LWP. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r. W Stanach Zjednoczonych żył pod zmienionym nazwiskiem.

W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, uznając go za winnego trwałego uchylania się od służby wojskowej oraz zdrady ojczyzny. Wyrok ten uchylono w 1995 r.

Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

https://twitter.com/PiotrW1966/status/1359824254498467841

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl