Niemcy domagają się odszkodowań

Kolejni obywatele Niemiec domagają się odszkodowań za porzucone w Polsce mienie. Jak dowiedział się  „Nasz Dziennik” do Starostwa Powiatowego w Olsztynie wpłynęły cztery nowe wnioski o wypłatę odszkodowań tzw. późnym przesiedleńcom. Takich roszczeń może być jednak znacznie więcej.

Tymczasem polskie prawo ułatwia składanie roszczeń m.in. poprzez ustawę o obywatelstwie.

– Ustawa ta umożliwia także późnym przesiedleńcom odzyskanie obywatelstwa polskiego; a więc już ta przeszkoda, która utrudniała drogę do odzyskiwania nieruchomości poprzez odzyskanie obywatelstwa została skrócona. Ułatwiony tryb odzyskiwania z obywatelami niemieckimi i z obywatelami jednocześnie polskimi. Teraz się już mogą tylko zgłaszać po pozostawione tu domy, pola, gospodarstwa, mieszkania- powiedział mecenas Lech Obara z Ruchu Prawników przeciwko Niemieckim Roszczeniom Rewindykacyjnym.

Lech Obara powiedział przy tym, że Sąd Najwyższy umożliwił dochodzenie praw majątkowych potomkom późnych przesiedleńców.

Tym samym została otwarta szeroko brama, przez którą mogą późni przesiedleńcy, dzieci już dzisiaj czy wnuki, domagać się zwrotu nieruchomości, a także odszkodowań za pozostawione jeżeli już wiemy, że nie jest możliwe odzyskanie. Zapomina się o tym, że mieli oni już kiedyś odszkodowania; zapomina się o tym, że przez kilkadziesiąt lat nie interesowali się opuszczonymi nieruchomościami, porzuconymi w Polsce – dodał Obara.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl