fot. https://www.gov.pl/web/kultura

Wicepremier P. Gliński: Niemcy nie zapłacili rachunków za swoje zbrodnie; nie spoczniemy, póki sprawiedliwości nie stanie się zadość

Niemcy nie zapłacili rachunków za zbrodnie, które popełnili w Polsce podczas II wojny światowej; nie spoczniemy, póki sprawiedliwości nie stanie się zadość – powiedział w środę dziennikarzom w Brukseli wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Polityk brał udział w konferencji poświęconej bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim oraz otworzył wystawę „Miasto Żywych/Miasto umarłych” w Parlamencie Europejskim.

Prof. Piotr Gliński zauważył, że „jeżeli zło się pojawia w takiej postaci (jak w związku z napaścią Rosji na Ukrainę), to ktoś sobie przypomina o tym, że pewne rachunki krzywd nie są zamknięte i że niebezpieczeństwo związane z totalitarnymi systemami wciąż istnieje”.

„W związku z tym trzeba wciąż przypominać historię i przypominać prawdę. Nam chodzi głównie o prawdę, bo funkcjonowanie współczesnego świata, nie tylko współczesnej Europy czy Polski, zależy od tego czy potrafimy także interpretować w prawdziwy sposób historię. Ten system wartości, na którym opierają się współczesne wspólnoty narodowe i współczesna cywilizacja, jest jasny i on nie może być zakłamywany” – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zwrócił uwagę na konieczność edukowania elit europejskich na temat historii.

„Niestety, te tragiczne wydarzenia na Ukrainie, ta straszliwa napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę, (…) w jakimś sensie wpływa także na to, że elity europejskie swoją narrację trochę zmieniają, ale w niedostatecznym stopniu. Jak widać wciąż jest duże pole do tego, żeby edukować tych wszystkich, którzy w nieodpowiedni, niewłaściwy stopniu odnoszą się do historii” – wskazał wicepremier Piotr Gliński.

„To jest wstrząsająca wystawa, która przypomina Powstanie w Getcie Warszawskim, ale odnosi się także do doświadczeń II wojny światowej. W perspektywie tych doświadczeń musimy mówić, że Polska przygotowała raport dotyczący odszkodowań i Niemcy – sprawcy tego całego zła, które jest prezentowane na wystawie (…) – nie zapłacili rachunków za swoje zbrodnie. To jest rzecz, o której musimy mówić. Każdy uczciwy Niemiec powinien o tym mówić. My nie spoczniemy dopóki ta sprawiedliwość nie zostanie zadośćuczyniona” – zapowiedział wiceszef polskiego rządu.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl