fot. PAP/Radek Pietruszka

Zainaugurowano 12. edycję akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”

W Łazienkach Królewskich zainaugurowana została 12. edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. W wydarzeniu wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

W listopadzie za darmo będzie można zwiedzać królewskie zamki i pałace m.in. w Warszawie, Krakowie, Sandomierzu, Malborku, Wieliczce czy Lublinie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, wskazał, że początkowo akcja obejmowała cztery rezydencje. W 12. edycji udział bierze dziewięć instytucji i 11 miejsc, bo kampania obejmuje również oddziały poszczególnych muzeów.

– Akcja polega na zwiększeniu dostępności do naszych rezydencji królewskich, czyli – krótko mówiąc – na darmowych wejściach, darmowym uczestnictwie w programach i w ofercie muzealnej, którą przygotowują specjalnie na ten czas rezydencje – poinformował szef resortu kultury.

Wędrówka przez poszczególne zamki i pałace to także wędrówka przez polską historię. Malbork, który bierze udział w wydarzeniu, kojarzony głównie z Krzyżakami, przez ponad 300 lat był zamkiem królów polskich. Placówka zaangażowała swoje oddziały w Sztumie i Kwidzynie.

– Dokładnie mija 400 lat od wizyty Zygmunta III Wazy w Prusach Królewskich i w Malborku; z tej wizyty zachował się diariusz – mówiła Agnieszka Kowalska, zastępca dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich zamku w Malborku.

Z kolei Sandomierz ma do zaproponowania zwiedzanie rezydencji Piastów i Jagiellonów.

– Która była (zwłaszcza dla Jagiellonów) jednym z najważniejszych przystanków w drodze z Krakowa do Wilna – wskazał dr Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Za to Muzeum Łazienki Królewskie poprzez akcję chce przypomnieć, że nie jest tylko miejskim parkiem, ale zabytkowym ogrodem, pełnym niezniszczonych wnętrz.

– Wszystkie wejścia do naszych zabytkowych wnętrz przez cały listopad – bez względu na czas, porę i godzinę – są zupełnie dla Państwa bezpłatne – oznajmiła dyrektor Muzeum, Marianna Otmianowska.

Minister kultury wiąże rozszerzenie akcji o kolejne muzea ze zwiększonymi wydatkami na kulturę. Nakłady na kulturę i plany budżetowe rządu umożliwiają powtórzenie akcji w kolejnym roku.

– W budżecie resortu są zabezpieczone środki na darmowe wejścia, na darmowy dostęp do narodowych instytucji kultury – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Darmowe wejścia finansowane z tych środków to rozwiązanie kierowane zwłaszcza do dzieci młodzieży, a także seniorów i rencistów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl