fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Piotr Gliński z wizytą w Indiach

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się w Indiach z premierem rządu stanu Gudźarat. Rozmowa dotyczyła m.in. umów handlowych pomiędzy tym indyjskim stanem a województwami: mazowieckim i podkarpackim.

Wicepremier Piotr Gliński przewodniczy rządowo-biznesowej delegacji, która weźmie udział w konferencji „Vibrant Gujarat Global Summit 2017”. Jeszcze dziś Piotr Gliński spotka się też z premierem Indii Narendrą Modim.

„Indie są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów świata. To jest gospodarka, która jest porównywalna do gospodarki chińskiej; ma potencjał ludnościowy i jej rynek jest olbrzymi. Stan Gudźarat to jest stan, który jest większy od Polski, a jeżeli chodzi o gospodarkę, to jest to potężna instytucja” – powiedział po spotkaniu wicepremier.

Piotr Gliński zapowiedział, że podczas pobytu polskiej delegacji rządowo-biznesowej w Indiach zostaną podpisane m.in. umowy międzyregionalne.

„Wielki stan indyjski Gudźarat podpisuje za dwa dni umowy o współpracy z Mazowszem i z Podkarpaciem (…). To pokazuje, że te relacje to nie są tylko czcze słowa lub tylko uściski dłoni, ale także, że to są konkretne relacje biznesowe” – zaznaczył minister.

Polityk zwrócił uwagę, że największą część polskiej delegacji stanowią przedstawiciele polskich firm.

„Rozmawiałem z premierem rządu stanowego na temat konkretnych spraw. Na przykład jest tutaj firma z Torunia, znana polska firma, która zajmuje się produkcją artykułów sanitarnych (Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA – PAP), która ma jedną fabrykę w stanie Tamilnadu, natomiast chce drugą fabrykę otworzyć tutaj, w Gudźaracie” – wyjaśnił wicepremier.

W tegorocznej konferencji „Vibrant Gujarat Global Summit 2017”, które władze Indii oficjalnie otworzą we wtorek w pobliżu miasta Ahmadabad, udział weźmie ponad 10 tys. przedstawicieli biznesu i administracji rządowych z ponad 100 krajów. Polska wystąpi w charakterze kraju partnerskiego, a na inauguracji planowane jest wystąpienie wicepremiera Glińskiego. Ponadto partnerami jest jeszcze 11 krajów: Australia, Kanada, Dania, Francja, Japonia, Holandia, Szwecja, Singapur, USA, Wielka Brytania oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dla Polski Indie są drugim – po Singapurze i przed Chinami – miejscem lokalizacji inwestycji bezpośrednich w Azji. Po 10 miesiącach 2016 roku obroty handlowe z Indiami wyniosły łącznie ponad 2 mld 340 mln dolarów.

PAP/RIRM

drukuj