fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w USA

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udał się do Nowego Jorku. Podczas wizyty w USA weźmie udział m.in. w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Pobyt szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku związany jest ze staraniami naszego kraju o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa na lata 2018-2019.

O szczegółach wizyty mówi Joanna Wajda, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podczas wizyty w Nowym Jorku minister spotka się także, jako jeden z pierwszych ministrów spraw zagranicznych, z nowym sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. Do spotkania ma dojść dzisiaj. Odbędzie się także spotkanie z ambasadorami państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Głównym celem wizyty ministra Waszczykowskiego w USA jest promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ i udział ministra w debacie. Zademonstruje on nasze zaangażowanie w rozwiązywanie problemów o charakterze globalnym i pozwoli na zaprezentowanie polskiego stanowiska w odniesieniu do jednego z ważniejszych tematów na agendzie Rady Bezpieczeństwa – informuje Joanna Wajda.

W debacie Rady Bezpieczeństwa na temat zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju Witold Waszczykowski uczestniczyć będzie jutro. Tego dnia minister spotka się także m.in. z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i byłym sekretarzem stanu Henrym Kissingerem.  W planie są także rozmowy przedstawicielami przyszłej administracji Donalda Trumpa.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku planowo ma trwać dwa dni. Niewykluczone jednak, że przedłuży się do środy.

RIRM

drukuj