Kraków: do dziś można oglądać „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”

Tylko do dziś w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie można oglądać „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Budynek zostanie zamknięty z powodu przygotowań do planowanej na kwiecień ekspozycji największych skarbów kolekcji Czartoryskich.

W środę podczas wieczoru poświęconego Rembrandtowi Anna Polony czytała fragmenty jego tekstów.

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” był pokazywany od 22 lipca br.

Zaplanowaliśmy, że w niedzielę, w ostatnim dniu ekspozycji, dzieło Rembrandta będzie można oglądać dłużej, do godziny 18 – poinformował prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Marian Wołkowski-Wolski.

– Potem Arsenał będzie zamknięty, bo razem z Muzeum Narodowym przystępujemy do kompleksowej zmiany aranżacji w związku z przygotowaniami do wystawy największych skarbów z kolekcji Czartoryskich – powiedział Marian Wołkowski-Wolski.

Arsenał ma zostać otwarty 6 kwietnia w zupełnie nowym kształcie. Właśnie w tym budynku, w związku z trwającym od 2010 r. remontem głównej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich, będą prezentowane najcenniejsze pamiątki historyczne i obiekty z tej kolekcji. Być może także „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, która jest eksponowana w Zamku Królewskim na Wawelu. Decyzja, czy bezcenne dzieło Leonarda da Vinci może być pokazywane w Arsenale, będzie należała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Od kilku lat Fundacja Książąt Czartoryskich zabiega o to, by Muzeum Książąt Czartoryskich działające w strukturze Muzeum Narodowego w Krakowie stało się samodzielną instytucją. Taki pomysł pojawił się po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji „Damy z gronostajem”. Na początku września 2012 r. ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski i książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury, ale do tej pory nie została ona powołana.

PAP/RIRM

drukuj