fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Czeskie koleje uruchamiają połączenie Kraków-Praga

Zagraniczne koleje szykują się z wjazdem do Polski. Dziś czeski Leo Express przywraca kursy z Krakowa do Pragi.

W 2020 roku z kolei – jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” – swoje pociągi zamierza wprowadzić inny czeski przewoźnik – Regio Jet. Do obsługi dalekobieżnych połączeń przymierza się też niemiecka Arriva. Również włoska Netinera ma być zainteresowana polskim rynkiem kolejowym.

Zdaniem „Rzeczpospolitej”, załamanie monopolu PKP przez zagranicznych przewoźników będzie oznaczało dla pasażerów niższe ceny biletów i wyższy komfort podróży.

Przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek mówi w rozmowie z Redakcja Informacyjną Radia Maryja, że kolejarze nie boją się konkurencji z zagranicy pod warunkiem, że będzie uczciwa.

Jeżeli konkurencja jest taka, jak pamiętamy chociażby z ekspansji firmy Arriva w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie zapowiadano nową jakość na polskich torach, nowe otwarcie, a pojawił się stary, zdezelowany 40-letni tabor na liniach zelektryfikowanych – i to miała być ta nowa jakość świadczenia usług – to nie o taką jakość nam chodzi. Nie chodzi nam również o taką konkurencję, że dla zdobycia rynku przewozów w Polsce różne koleje będą dumpingowały ceny, ażeby przejąć rynek, doprowadzić do upadłości polskich przewoźników i wtedy podyktować własne ceny – zaznacza przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Leszek Miętek liczy też, że to polscy przewoźnicy będą prowadzić ekspansję na zagraniczne rynki kolejowe.

RIRM

drukuj