Poziom smogu w Krakowie jest coraz wyższy

Kraków szuka rozwiązania jak poradzić sobie ze smogiem. Straż miejska kontroluje co mieszkańcy palą w piecach, a w dni gdy dopuszczalne normy są przekroczone komunikacja miejska jest darmowa. Niestety lokalne władze równocześnie zgadzają się na budowę nowych osiedli na terenach zielonych oraz miejscach, które zapewniały dopływ czystego powietrza.

Powodów tak dużego zatrucia powietrza w Krakowie jest wiele – wyjaśnia Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wymienia: wielkość aglomeracji, usytuowanie, warunki klimatyczne (często nie ma wiatru), duża emisja zanieczyszczeń.

Stolice małopolski zatruwają stare piece, w których mieszkańcy często palą wszystko, co im wpadnie w ręce. Z tą plagą walczy straż miejska, która w okresie grzewczym kontroluje paleniska. Drugi problem jest duży ruch samochodowy. Dlatego w dni, gdy zanieczyszczenia przekraczają normy, komunikacja miejska jest darmowa.

Niestety rozrastający się w ekspresowym tempie Kraków nie nadąża z tworzeniem nowych połączeń komunikacyjnych. Mieszkańcy nowych osiedli zmuszeni są do korzystania tylko z samochodów. Problem dotyczy m.in. Podgórza Duchackiego gdzie dotychczasowi mieszkańcy protestują przeciwko wydawaniu pozwoleń na budowę nowych bloków. Bronią także terenów zielonych.

Duże zamieszanie jest też wokół ulic Tuchowskiej i Bochenka, które stały się jednym wielkim placem budowy. Przemieszczanie jest utrudnione i niebezpieczne. Na Tuchowskiej deweloper nie wywiązał się z podpisanej umowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu  i nie wybudował chodnika.

Na to, że zabudowa terenów zielonych jest niekorzystna zwracają uwagę nie tylko mieszkańcy, ale także wielu ekspertów, m.in. prof. dr hab. inż. Janusz Miczyński  z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Profesor wyjaśnia, że nie powinno się zabudowywać wyznaczonych przed laty kanałów uprzywilejowanych strug powietrza. Dodaję, że te kanały powinny być obszarem bezwzględnie wyjętym z wszelkiej zabudowy, a szczególnie zabudowy wielkogabarytowej.

Wolontariat Parku Rzecznego Drwinka rozmawia o tych problemach z rządzącymi miastem. Efektów nie ma, więc 3 lutego od godz. 14.oo organizuje protest pod Urzędem Miasta Krakowa.

 

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl