W Krakowie odbyły się uroczystości ku czci św. Stanisława

W Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie odbyła się uroczysta Msza św. ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski. Uroczystości rozpoczęła procesja z relikwiami świętego z Wawelu na Skałkę.

Eucharystii przewodniczył ks. kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, a homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański  i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważył znaczenie demokracji w kontekście katolickiej nauki społecznej.

– Zasadniczą przyczyną pochwały demokracji jest relatywnie szerokie uczestnictwo obywateli w decyzjach politycznych. To uczestnictwo ma wymiar pozytywny. Jest wyrazem uznania osobowej godności każdego człowieka oraz wiary, że ogół obywateli najlepiej zatroszczy się o dobro wspólne – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

System demokratyczny, choć nie wyklucza całkowicie tworzenia się oligarchii, skutecznie utrudnia alienację elit politycznych – dodał metropolita poznański.

Prawdziwa demokracja możliwa jest jedynie w państwie prawa, w oparciu o to, że człowiek został stworzony przez Boga i jest od Niego zależny – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Podstawowy błąd ideologii marksistowskiej, oraz jej dzisiejszych pochodnych,  polega właśnie na odrzuceniu więzi człowieka z Bogiem. Stąd bierze się błędne pojęcie odkupienia, które postrzega się jako wyzwolenie od wszelkich zależności. Tymczasem jedyną drogą, która prowadzi do wyzwolenia, jest pełna miłości więź człowieka ze Stwórca – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Dzisiejsze uroczystości przybierają w tym roku szczególnie doniosłego charakteru. Przypadają w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – zaznaczył metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Marek Jędraszewski.

– Za przyczyną św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, głównego – obok Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha – patrona Polski, pragniemy podczas tej świętej Eucharystii, sprawowanej na krakowskiej Skałce, Panu Bogu dziękować za odrodzenie naszej Ojczyzny – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Św. Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie około 1030 roku. Był biskupem krakowskim. Zginął śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie. Został skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl