fot. https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/

Ks. abp M. Jędraszewski: Bez uwzględnienia węzła chrześcijaństwa, narodu i polskiego państwa nie jesteśmy w stanie zrozumieć siebie jako Polacy

Chrzest i chrześcijaństwo, naród polski i polska państwowość łączą się ze sobą nierozerwalnie. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć siebie jako Polacy bez uwzględnienia tego węzła chrześcijaństwa, narodu i polskiego państwa – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w kościele Zesłania Ducha Świętego w Krakowie odwołując się do 1055. rocznicy Chrztu Polski. W czasie Mszy św. metropolita krakowski poświęcił nowe organy w świątyni na Ruczaju.

Odwołując się do opisywanego w Dziejach Apostolskich uzdrowienia chromego od urodzenia ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że ten cud jest ilustracją tego, co jest przesłaniem Kościoła od jego początków: głoszenie zbawienia w imię Jezusa Chrystusa.

W głoszeniu imienia Chrystusa widzimy jeden z bardzo ważnych dowodów tego, jak Kościół buduje się od samych początków na fundamencie Apostołów, na ich słowie, na ich cudach, na ich świadectwie, na ich nauczaniu – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że przykładem tego jest m.in. mszalne Credo.

Wierzymy w świadectwo Apostołów i to, co nauczają przyjmujemy jako coś, co wyznacza treść naszego życia, my o tym świadczymy nie tylko słowami, ale całym naszym sposobem myślenia i postępowania – mówił ks. abp Marek Jędraszewski podkreślając, że na wierze i świadectwie Piotra i pozostałych Apostołów buduje się Kościół, dlatego Piotr przez Chrystusa został nazwany „skałą”.

Metropolita krakowski zaznaczył, że w wyznanie wiary Kościoła włącza się także śpiew i instrumenty. W tym kontekście ksiądz Arcybiskup odwołał się do obrzędu poświęcenia organów na początku Mszy św.

W tym obrzędzie niejako budziliśmy organy ze snu, z milczenia, by wysławiały Boga Ojca, Jego Syna Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego; aby śpiewały na cześć Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych oraz by ich dźwięk pobudzał naszą modlitwę, nasze pragnienie by wielbić Boga, by dziękować Mu za wszelkie dary, które od Niego otrzymujemy; by nas umacniały w wytrwałej modlitwie zanoszonej do Niego we wszystkich naszych sprawach doczesnych i nadprzyrodzonych odnoszących się do naszej codzienności, do naszego życia i zdrowia, ale także do naszego zbawienia – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zauważył, że w tych dniach – dokładnie 14. kwietnia – obchodziliśmy 1055. rocznicę Chrztu Polski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że wydarzenie z 966 r. to nie tylko początek Kościoła na ziemiach polskich, ale także narodowości i państwowości.

Chrzest i chrześcijaństwo, naród polski i polska państwowość łączą się ze sobą nierozerwalnie. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć siebie jako Polacy bez uwzględnienia tego węzła chrześcijaństwa, narodu i polskiego państwa – mówił metropolita krakowski dodając, że odejście od któregoś z tych elementów narusza głęboko polską tożsamość.

Nie można żyć bez Boga i Kościoła, nie można żyć bez poczucia „jestem Polakiem”, nie można żyć bez zatroskania o polską Rzeczpospolitą bez jednoczesnego zatracenia siebie samego – mówił ksiądz Arcybiskup podkreślając konieczność wdzięczności za polskie dzieje, które zobowiązują do wierności Bogu, ojczyźnie i polskiej tradycji.

Na koniec homilii ks. abp Marek Jędraszewski przytoczył fragmenty Aktu zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski złożonego przez episkopat na Jasnej Górze 3 maja 2016 r.

Homilię ks. abp. Marka Jędraszewskiego w całości można odsłuchać [tutaj].

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl