Kraków: Malowidła odkryte w Bazylice Franciszkanów będą odnowione

Najlepiej zachowane malowidła ścienne, które mniej więcej miesiąc temu odkryto w remontowanej kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, będą odnowione i eksponowane – zdecydowali konserwatorzy zabytków i znawcy sztuki.

Przed rozpoczęciem remontu kaplicy restauratorzy mieli informację, że w pomieszczeniu nie zachowały się żadne malowidła. Jednak podczas prac okazało się, że pod tynkiem na ścianach znajdują się stare obrazy. Zaskoczeni odkryciami konserwatorzy zabytków i historycy sztuki podjęli wówczas decyzję o zbadaniu niezidentyfikowanych dzieł.

Okazało się, że w jednym z przęseł kaplicy pod zniszczonymi warstwami tynków znajduje się malowidło przedstawiające malowany iluzjonistycznie ołtarz Św. Heleny z XVIII w. Stanowił on uzupełnienie malarskie dla zachowanego obrazu portretującego świętą, obecnie przechowywanego w klasztorze franciszkanów. To XVIII-wieczne malowidło zostanie odnowione i wyeksponowane, a zachowany obraz św. Heleny będzie prawdopodobnie przeniesiony z klasztoru do kaplicy, aby uzupełnić malowidło autora, którego tożsamości jeszcze nie ustalono.

Drugie ważne malowidło zostało odkryte po prawej stronie ołtarza głównego i prawdopodobnie przedstawia fragment sceny ukrzyżowania Chrystusa. Historycy sztuki przypuszczają, że może pochodzić z XVII w. Na razie nie odsłonięto całego malowidła, ponieważ warstwa malarska odspaja się od podłoża. Jeśli jednak malowidło uda się odsłonić i odczytać, co się na nim znajduje, to zostanie ono poddane konserwacji i będzie eksponowane.

Nad wejściem do kaplicy konserwatorzy zlokalizowali iluzjonistyczne malowidło przedstawiające uchylone drzwi. Jest ono w dobrym stanie i również będzie eksponowane.

Dodatkowo po obu stronach jednego z okien odkryto fragmenty malowidła przedstawiającego pejzaż, który – zdaniem specjalistów – mógłby być tłem sceny z modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Fragmenty pejzażu zachowały się szczątkowo, więc nie zostaną poddane renowacji.

W ramach kompleksowej konserwacji jeszcze w tym roku odnowione będzie wnętrze i wyposażenie kaplicy, w tym namalowane przez Józefa Mehoffera w latach 1933-46 obrazy drogi krzyżowej. W poniedziałek członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) zaproponowali podkreślenie barokowego charakteru wnętrza poprzez pomalowanie tła ścian w kolorze różowym, nawiązującym do odkrytej warstwy malarskiej z XVIII w., oraz sklepienia w pierwotnym kolorze kości słoniowej z XVII w.

Prace są finansowane dzięki dotacji SKOZK (202,5 tys. zł) i środkom z funduszy europejskich przyznanych przez województwo małopolskie.

Kaplica Męki Pańskiej od 1609 r. do 1904 r. należała do Arcybractwa Męki Pańskiej założonego w 1595 r. przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. Kilkakrotnie była niszczona przez pożary. Znajduje się w niej grób sarkofag z relikwiami bł. Anieli Salawy, a od 2003 r. eksponowana jest wierna kopia Całunu Turyńskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl