Niemcy: Od lipca umowa z Polską o walce z przestępczością

Polsko-niemiecka umowa o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych wejdzie w życie 9 lipca – poinformował premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

„Od lata będzie nam łatwiej zwalczać przestępczość” – powiedział Woidke agencji dpa. Jego zdaniem nowe przepisy zapewnią policji obu krajów większą skuteczność. Polityk SPD jest pełnomocnikiem rządu Niemiec ds. kontaktów z Polską.

Bundestag zaaprobował dokument pod koniec stycznia. Umowę podpisali w maju zeszłego roku w Zgorzelcu ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere.

Nowa umowa ma zapewnić wszystkim służbom lepszą współpracę. Od 2007 r. na pograniczu działają wspólne, ściśle współpracujące z sobą patrole. Po wejściu umowy w życie ich uprawnienia zostaną rozszerzone, np. polski policjant będzie mógł zatrzymać sprawcę w Niemczech i odwrotnie, niemiecki funkcjonariusz może to zrobić na terytorium Polski. Planowane są też wspólne grupy operacyjno-śledcze. Będący w akcji śmigłowiec nie będzie musiał, jak dotychczas, przerywać pościgu na granicy.

Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne umowy zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) i strefy Schengen (2007 r.). Od 2007 roku w Świecku działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji.

Obu krajom zależało na jak najszybszym wejściu nowych przepisów w życie. Przestępczość na terenach Niemiec graniczących z Polską spada, jednak pewne jej formy – kradzieże rowerów czy włamania – dają się mocno we znaki mieszkańcom nadgranicznych miejscowości i wpływają negatywnie na nastroje ludności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl