fot. PAP/Paweł Supernak

Szef niemieckiego MSZ spotkał się z przedstawicielami polskich władz

Szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Heiko Maas spotkał się w Warszawie z przedstawicielami polskich władz. Niemiecki minister rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem Polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.

Minister spraw zagranicznych Polski na wspólnej konferencji z niemieckim odpowiednikiem akcentował, że w polityce zagranicznej obu krajów celem jest silna Unia Europejska, która nie jest podzielona na różne prędkości i obszary. Jacek Czaputowicz podkreślił, że Niemcy są sojusznikiem Polski w NATO.

Chcemy razem rozwijać relacje strategiczne i umówiliśmy się, co do dalszej współpracy. Doceniamy uznanie znaczenia stosunków z Polską w programie rządowym i w umowie koalicyjnej. Cieszymy się z tego, że Polska zajmuje ważne miejsce – o czym zostałem zapewniony – w polityce Niemiec. Polska jest gotowa, razem z Niemcami i innymi państwami Unii Europejskiej, np. Francją, do wspólnego rozwiązywania problemów UE i do wzięcia odpowiedzialności za reformy Unii Europejskiej – powiedział Jacek Czaputowicz.

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas mówił, że Polska i Niemcy są ważnymi partnerami we wszystkich relacjach. Ważne, żeby takie formaty, jak Trójkąt Weimarski zostały ożywione – zaznaczył.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. Z kolei rzecznik niemieckiego rządu przekazał, że w najbliższy poniedziałek do Warszawy przybędzie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

RIRM

drukuj