Warszawa: Eksperci z Niemiec wezmą udział w konferencji nt. reparacji za II wojnę światową

Poważni eksperci zza Odry po raz pierwszy wezmą udział w debacie o reparacjach wojennych od Niemiec – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Chodzi o konferencję poświęconą odszkodowaniom od RFN, jaką organizuje jutro w Warszawie poznański Instytut Zachodni.

Będzie to pierwsza dyskusja nt. reparacji, w której wezmą udział poważni eksperci z Niemiec. Dotychczas Berlin podkreślał, że sprawa reperacji jest „prawnie i finansowo zamknięta, choć nie jest zamknięta moralnie”. Mimo to konferencji będzie się przysłuchiwać szefowa działu politycznego Ambasady RFN w Warszawie.

Z Niemiec płyną też sygnały, że gdyby polski MSZ chciał organizacji konferencji prawników w sprawie reparacji, to Niemcy rozważą w niej udział.

Według senatora Jana Marii Jackowskiego pokazuje to, że Berlin zrozumiał, że nie uniknie sprawy, więc przygotowuje się do rozmowy w tej kwestii.

– W tej chwili udział strony niemieckiej – czy w formie obserwatorów, ale w każdym razie w jakiejś formie udział w tej konferencji – świadczy o tym, że strona niemiecka bardzo poważnie przygotowuje się do twardej i bardzo trudnej rozmowy na ten temat. Zdają sobie sprawę, że ta kwestia nie została w sposób właściwy załatwiona po II wojnie światowej. Prędzej czy później strona niemiecka będzie musiała dać jakąś satysfakcję materialną za te straty. Na pewno będą bardzo trudne dyskusje nt. wysokości kwot – komentuje senator.

Na temat reparacji wypowiedział się też dziś w niemieckim ,,Spieglu” szef polskiego MSZ.  Jacek Czaputowicz mówił, że nasze straty były o wiele większe niż np. Francji czy Belgii, a my widzimy tutaj rozbieżność patrząc na to, jakie reparacje przekazały im Niemcy i to, jak nam zrekompensowano nasze straty. Dodał też, że stanowisko Polski w kwestii reparacji nie zmieniło się.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl