Berlin nie może wykonać zobowiązań wobec NATO 

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety „Bild”, że ze względu na trudności w zaopatrzeniu w sprzęt wojskowy jej kraj nie będzie mógł wykonać wszystkich zobowiązań wobec NATO.

„Nie zrealizowaliśmy założonych rok temu celów w zakresie liczby sprzętu lotniczego, który w sytuacji alarmowej w ciągu 180 dni ma być dostarczony (Sojuszowi) – powiedziała von der Leyen „Bild am Sonntag”.

Jak wyjaśniła, powodem są „braki w zaopatrzeniu w części zamienne oraz awarie śmigłowców dla marynarki wojennej”.

Szefowa resortu obrony zastrzegła, że Niemcy są zdolne do wykonywania zadań bieżących w ramach NATO oraz do udziału w ewentualnych krótkoterminowych operacjach w sytuacjach kryzysowych.

Fragment rozmowy ukazał się w sobotę wieczorem na stronie internetowej „Bilda”.

Jak podał wcześniej „Der Spiegel”, w przypadku ataku na któreś z państw bałtyckich Niemcy nie byłyby w stanie wbrew wcześniejszym obietnicom skierować do akcji 60 myśliwców Tornado.

Niemieckie media poinformowały w czwartek, powołując się na dowództwo sił zbrojnych, o licznych awariach sprzętu wojskowego oraz braku części zamiennych, co zdaniem wojskowych ogranicza w poważnym stopniu zdolność operacyjną Bundeswehry.

Jak doniosła „Sueddeutsche Zeitung”, ze 180 transporterów opancerzonych Boxer, będących na wyposażeniu wojsk lądowych, tylko 70 nadaje się do użycia. Z 31 śmigłowców Tiger, będących teoretycznie w dyspozycji wojska, sprawnych jest tylko 10 maszyn. Z 33 helikopterów NH 90 tylko osiem nadaje się do użytku.

Według „Bilda” niemieckie lotnictwo może w obecnej chwili liczyć jedynie na 42 ze 109 myśliwców wielozadaniowych Eurofighter oraz na 38 z 89 maszyn Tornado. Problemy ze sprzętem trapią także niemiecką marynarkę wojenną. Z 43 śmigłowców bojowych bazujących na okrętach tylko pięć można obecnie uznać za w pełni sprawne.

Przewodniczący parlamentarnej komisji obrony Hans-Peter Bartels (SPD) wezwał von der Leyen do działania. Jak powiedział, dobrze, że braki w zaopatrzeniu Bundeswehry przestały być ukrywane. Henning Otte z CDU wezwał resort do zwiększenia budżetu na obronność.

Niesprawny sprzęt lotniczy utrudnił ostatnio realizację planu pomocy dla Kurdów walczących z islamskimi dżihadystami w Iraku. W związku z awariami samolotów zarówno żołnierze Bundeswehry, którzy mają szkolić bojowników kurdyjskich, jak i sprzęt i amunicja dla nich dotarły ze znacznym opóźnieniem do miejsca przeznaczenia, co wywołało krytyczne, a czasami wręcz ironiczne reakcje mediów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl