Sytuacja w Puszczy Białowieskiej jednym z tematów sesji UNESCO w Krakowie

Temat Puszczy Białowieskiej będzie w środę poruszany podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. W planach nie ma jednak debaty o wpisaniu jej na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO. Taka dyskusja ma się odbyć w przyszłym roku.

Sytuacja Puszczy Białowiejskiej jest katastrofalna. Jeżeli próby jej ratowania, jakich podjął się resort środowiska, zostaną zablokowane przez pseudoekologów, ten wyjątkowy las czeka degradacja – zaznacza wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

– Pytałem kilka razy, czy podniosą odpowiedzialność za swoje działania. Nie otrzymałem na to odpowiedzi. Takie zachowanie jest nie do końca zgodne z interesem państwa, jeżeli szuka się wsparcia w postaci Komisji Europejskiej lub w postaci skarg do Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu – mówi Andrzej Konieczny.

Znaczna część drzew w Puszczy została zaatakowana przez kornika drukarza. Chore drzewa muszą zostać usunięte – to jedyny sposób na uratowanie unikatowych siedlisk i gatunków.

Temat Puszczy Białowieskiej będzie w środę poruszany podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Obecnie nie ma mowy o tym – wbrew temu, jak informuje część mediów i polityków totalnej opozycji – żeby wpisać Puszczę na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO – podkreśla wiceszef resortu środowiska.

– Absolutnie nie można przewidzieć, jak zachowa się komitet, ponieważ my jako delegacja polska nie możemy w naszej sprawie, w naszym punkcie podnosić dyskusji. Natomiast jakieś państwo z komitetu może zabrać głos, może wywołać dyskusję, mogą się zgłaszać kolejne państwa i w efekcie końcowym niewykluczone, że ta decyzja dotycząca Puszczy Białowieskiej może być zupełnie inna od zamierzonej. Natomiast w tej chwili założenie jest takie, że dyskusja na temat obiektów zagrożenia zostaje przeniesiona na rok 2018 – wskazuje Andrzej Konieczny.

Resort środowiska zapowiada, że na terenie Puszczy Białowieskiej dalej będzie prowadził działania naprawcze i inwentaryzacyjne. Tym działaniom będzie towarzyszyła akcja informacyjna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl