Spotkanie opłatkowe na Politechnice Krakowskiej. Ks. abp M. Jędraszewski: Pokój Chrystusa opiera się na prawdzie

W środowy poranek, metropolita krakowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Politechnikę Krakowską. „Pokój, który przynosi Pan Jezus oparty jest na prawdzie” – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski i dodawał, że prawdziwy pokój łączy się z radością i serdecznością.

Rektor uczelni, prof. Jan Kazior, przypomniał, że symbolem Bożego Narodzenia jest wigilijna wieczerza, gdzie w gronie rodzinnym składa się sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia. Dodał, że opłatek wyraża zrozumienie, życzliwość i przebaczenie.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chciałbym podziękować za to, że możemy być tutaj razem. (…) Życzę, aby najbliższy rok przyniósł nam wiele radości i satysfakcji z pracy na rzecz uczelni, aby był impulsem do twórczego niepokoju i abyśmy razem współpracowali, osiągając zamierzone cele – mówił.

Ks. abp Marek Jędraszewski nawiązał do śpiewu aniołów, którzy nad grotą betlejemską wielbili Boga: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. Zaznaczył, że łacińskie słowo „pax” ma w języku polskim dwa podobnie brzmiące słowa: pokój i spokój.

Często używamy ich zamiennie. Nie jest to prawdziwe rozumienie pokoju. (…) Pokój, który przynosi Pan Jezus oparty jest na prawdzie. Politechnika Krakowska i inne uczelnie techniczne związane są z myśleniem zero-jedynkowym, coś jest „tak”, albo coś jest „nie”. Pan Jezus domaga się właśnie takiego myślenia! On przynosi prawdziwy pokój, z którym łączy się radość i serdeczność – akcentował metropolita krakowski i życzył, aby okres Świąt Bożego Narodzenia był źródłem wielkiej radości i międzyludzkiej solidarności.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj