fot. TT/marekgrobarczyk

Budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny

Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny dobiega końca – poinformował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zbiornik ma być w pełni funkcjonalny na przełomie roku. Inwestycja jest kluczowa dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców.

Przy głównym obiekcie inwestycji, tzw. budowli przelewowo-spustowej, przeprowadzono operację hydrotechniczną, polegającą na zmianie biegu Odry w czaszy zbiornika.

– Ta inwestycja, która dla nas ma niesłychanie duże znaczenie, która jest ważna dla całej zachodniej Polski, dzisiaj faktycznie dobiega końca – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Czwartkowa operacja była kluczowa w procesie inwestycyjnym – dodawał Artur Popko, wiceprezes Budimeksu.

– Gdybyśmy dzisiaj, na przełomie tego miesiąca, nie przełożyli tej wody i nie rozpoczęli przepuszczania wody przez tę zaporę przelewowo-spustową, nie zbudowalibyśmy tego zbiornika do końca 2019 r. – wskazywał.

To największa i najważniejsza inwestycja Wód Polskich w całym kraju. Jest warta ponad 2 mld zł. – akcentował prezes instytucji Przemysław Daca.

– Będziemy mieli w pełni funkcjonalny zbiornik o pojemności w przypadku powodzi 185 mln m sześc. – podkreślał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Najważniejszą wartością budowy zbiornika jest jednak to, że przyczyni się ona do bezpieczeństwa mieszkańców Śląska.

– Cieszymy się bardzo, to ochroni przeciwpowodziowo 2,5 mln ludzi – wskazał Marek Gróbarczyk.

Minister dodał, że zakończenie budowy suchego zbiornika Racibórz Dolny to jednocześnie rozpoczęcie kolejnego etapu czyli przekształcenia go w zbiornik mokry, m.in. pod kątem doprowadzenia Odrzańskiej Drogi Wodnej do czeskiej Ostrawy.

 

TV Trwam News

drukuj