fot. Biuro poselskie pos. Marka Gróbarczyka

Wicemin. M. Gróbarczyk: Rozpoczyna się wielka ekspansja morskiej energetyki wiatrowej na Morze Bałtyckie

Rozpoczyna się wielka ekspansja morskiej energetyki wiatrowej na Morze Bałtyckie. To będą turbiny wiatrowe, które będą pełniły bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie energetycznym państwa polskiego. Z tego prądu będą korzystały również gospodarstwa domowe. To jest element stabilizacji w wytwarzaniu energii – mówił w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Rząd nie przestaje realizować kolejnych inwestycji morskich i wodnych. Za kilka dni rozpocznie się budowa portu offshore’owego w Świnoujściu.

– To jest niezwykle ważne i potrzebne zadanie, ponieważ rozpoczyna się wielka ekspansja morskiej energetyki wiatrowej na Morze Bałtyckie. To będą turbiny wiatrowe, które będą pełniły bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie energetycznym państwa polskiego, ponieważ morska energetyka wiatrowa jest najbardziej stabilna, jeśli chodzi o produkcję energii, ma znacznie większą sprawność niż ta, która jest na lądzie. Wiążemy z tym ogromną nadzieję, a przede wszystkim inwestujemy w tę stronę – zwrócił uwagę Marek Gróbarczyk.

Wiatraki będą mieścić się na Ławicy Słupskiej, na przestrzeni wynoszącej ok. 1 100 km kwadratowych. Farma wiatrowa wytwarzać będzie ok. 10 GW energii.

– To jest ogromny zastrzyk dla polskiej energetyki, a przede wszystkim dla Polaków, bo przecież z tego prądu będą korzystały również gospodarstwa domowe. To jest element stabilizacji w wytwarzaniu energii – stwierdził Marek Gróbarczyk.

Zaznaczył, że na budowę portu offshore’owego w Świnoujściu rząd zabezpieczył odpowiednie środki.

– Jeśli nie mielibyśmy polskiego portu, rolę instalatorów przejęłyby porty niemieckie czy duńskie. Dlatego tak ważnym było, aby w tempie ekspresowym rozpocząć tę budowę. To się udało – mówił wiceminister infrastruktury.

Morska energetyka wiatrowa stanowić będzie uzupełnienie polskiego miksu energetycznego. W niedalekiej przyszłości dołączy do niego także energetyka jądrowa. Pierwsza elektrownia atomowa powstanie w Choczewie na Pomorzu. W jej pobliżu zbudowany zostanie również port morski stanowiący zaplecze logistyczne siłowni.

Z innych ważnych inwestycji w gospodarce wodnej należy wymienić pełne użeglowienie Odry. Oczywiście przeciwni temu są Niemcy.

– Nauczyliśmy się z tym radzić. Jak się okazało, wszelkiego rodzaju działania strony niemieckiej nie przyniosły żadnego skutku (…). Prace są obecnie kończone. Pozostało niewiele do wykonania – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Regulacja koryta Odry pozwoli też zachować stały poziom wód w rzece, co z kolei pomoże zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatu.

Całość rozmowy z wiceministrem Markiem Gróbarczykiem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl