fot. mgm.gov.pl

Jesienią rozpoczną się prace przy budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Późną jesienią tego roku rozpoczną się prace przy budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – zapewnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Według rządu kanał ma zapewnić bezpieczeństwo państwa i swobodną żeglugę na Zalewie Wiślanym. Ma on przynieść także wymierne korzyści gospodarcze. Kanał przez Mierzeję Wiślaną zlokalizowany będzie w miejscowości Nowy Świat.

Minister Marek Gróbarczyk powiedział, że jest już gotowy raport oddziaływania na środowisko dla przekopu. Ze wstępnych ocen raportu – jak dodał szef resortu – wynika, że inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

– Oczywiście, czekamy na potwierdzenie przez odpowiednie służby środowiskowe, czy tak faktycznie jest. Ale to daje ogromną zaletę w kontekście negocjacji i protestów, które wywoływały niektóre środowiska ekologiczne, twierdząc, że jest to szkodliwe dla środowiska. Mam nadzieję, że za chwilę będziemy mogli ogłosić, jaki jest rezultat tych prac. Tak, jak założyliśmy sobie – koniec tego roku, czyli późna jesień – to rozpoczęcie prac budowlanych. Ten termin nie ulega zmianie – powiedział Marek Gróbarczyk.

Kanał ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł.

Inwestycji, które szykuje ministerstwo jest jednak zdecydowanie więcej.

– To nie jest wystarczająca ilość środków i możliwości, które muszą być skierowane w tę branżę. Przygotowujemy fundusz rozwoju żeglugi śródlądowej, który zapewni finansowanie już w ramach realizacji inwestycji – zapowiedział minister.

Jednocześnie minister zaprzeczył pogłoskom o podwyżce cen wody.

– Chciałbym wszystkich państwa zapewnić, że tak jak zaznaczyła pani premier, a obecnie podkreśla to pan premier Mateusz Morawiecki, nie będzie żadnych podwyżek cen wody. To jest priorytet – wskazał.

RIRM

drukuj