fot. Biuro poselskie pos. Marka Gróbarczyka

[TYLKO U NAS] M. Gróbarczyk o chęci wstrzymania przez Niemcy modernizacji Odry: Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski

Propozycja pozostawienia Odry bez inwestycji, jak również inwestycja w torfowiska czy bagniska jest irracjonalna. Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski, już nie mówiąc o rozwoju portu Szczecin-Świnoujście. (…) Upatrujemy tu działania konkurencyjne ze strony niemieckiej, która używa argumentów ekologicznych, niemających nic wspólnego z tym, aby rzeka była bezpieczna  mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze nadal są badane.

Do wielu laboratoriów rozesłane zostały próbki. Do końca września mają one jednoznacznie określić przyczynę katastrofy. Dziś możemy z dużą dozą pewności potwierdzić, że były to niestety złote algi, które uwolniły toksyny, powodując duży pomór w biomasie ryb – podkreślił Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Opozycja w dalszym ciągu wykorzystuje katastrofę na Odrze do atakowania rządu.

Wprowadzanie opinii publicznej, a przede wszystkim rybaków i przedsiębiorców w błąd, doprowadziło do zahamowania możliwości sprzedaży białej ryby w obszarze Odry, już nie mówiąc o Zalewie Szczecińskim. Ludzie obawiali się zawartości rtęci. Fałszywe informacje, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, a które były wykorzystywane politycznie,  doprowadziły do tego, że dzisiaj rybacy na Zalewie Szczecińskim poławiają ryby, których jest bardzo dużo i nie mogą ich sprzedać, bo wszyscy pośrednicy nie mają możliwości zbytu z powodu tego, co zrobił Donald Tusk oraz pani marszałek Polak. Wyłącznie z powodów politycznych straszyli ludzi rtęcią – zauważył gość Radia Maryja.

Obecnie przygotowywana jest specustawa dotycząca rewitalizacji Odry. Wiceminister Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy zostanie ona przyjęta przez rząd.

Ta ustawa jest określona w trzech obszarach. Pierwszy z nich to środowiskowy, a więc prace związane z modernizacją, rozbudową, jak również budową oczyszczalni ścieków właśnie w dorzeczu Odry. Drugi obszar to infrastrukturalny. Chodzi o inwestycje związane z podniesieniem poziomu Odry i zapewnieniem alimentacji wody, a więc cały proces budowy zbiorników retencyjnych, stopni wodnych oraz zabudowy Odry tak, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniego poziomu wody. (…) Ostatni element jest biologiczny. Mamy tu na myśli cały proces zarybienia, odtworzenia biomasy i przywrócenia Odry do stanu pierwotnego – zaznaczył.

Ważną sprawą jest modernizacja Odry. W tym kontekście pojawiają się słowa wypowiedziane przez niemiecką minister ochrony środowiska, która stwierdziła, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana.

Z całą stanowczością zaprotestowaliśmy, wręcz nakazaliśmy pani minister, aby takich rzeczy nie wypowiadała. Jest to polska rzeka, decyduje o niej polski rząd i nie wyobrażamy sobie, żeby w tym procesie jakikolwiek wpływ mogła mieć strona niemiecka. Odwołaliśmy się tutaj do sytuacji, która miała miejsce podczas budowy Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wtedy Niemcy zbagatelizowali polskie argumenty. Ten sam sposób teraz my stosujemy w ramach Odry – mówił gość „Aktualności dnia”

Najważniejsze jest to, aby Odra była rzeką bezpieczną, żeby nie dochodziło to takich zjawisk w przyszłości. Jedynym sposobem są inwestycje.

Propozycja pozostawienia Odry bez inwestycji, jak również inwestycja w torfowiska czy bagniska jest irracjonalna. Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski, już nie mówiąc o rozwoju portu Szczecin-Świnoujście. (…) Upatrujemy tu działania konkurencyjne ze strony niemieckiej, która używa argumentów ekologicznych, niemających nic wspólnego z tym, aby rzeka była bezpieczna – wskazywał wiceminister infrastruktury.

Jak podkreślał Marek Gróbarczyk, dziś trzeba myśleć o podnoszeniu poziomu rzek i zatrzymywaniu maksymalnie dużej ilości wody.

Cała rozmowa dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl