Niemcy: Steinmeier apeluje o nowe porozumienie z Rosją ws. kontroli zbrojeń

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaproponował Rosji w piątek na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podjęcie nowej inicjatywy rozbrojeniowej w celu zapobieżenia konfrontacji i odbudowania zaufania w relacjach między Zachodem a Moskwą.

Steinmeier zaznaczył, że anektując ukraiński Krym Rosja „złamała prawo międzynarodowe i podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego”.

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed groźbą „nowej niebezpiecznej spirali zbrojeń”, która zagraża pokojowi w Europie. Jego zdaniem pomimo głębokich różnic pomiędzy Zachodem a Rosją należy budować mosty.

„Nie możemy organizować na dłuższą metę bezpieczeństwa w Europie przeciwko sobie. (…) Dlatego potrzebne są nowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa” – napisał Steinmeier w „FAZ”.

Minister przypomniał, że od 1967 r. Zachód stosuje wobec Rosji podwójną strategię opierającej się na zasadzie „deterrence i detente” (odstraszanie i odprężenie). Szczyt NATO w Warszawie potwierdził tę zasadę – zauważa Steinmeier. Jego zdaniem oferta kooperacji złożona Rosji musi być równie konkretna i widoczna jak polityka odstraszania.

Steinmeier wyjaśnił, że nowy program kontroli zbrojeń konwencjonalnych w Europie musi obejmować pięć punktów. Wymienił ustalenie regionalnych górnych limitów broni i wojsk oraz transparentnych metod kontroli, uwzględnienie nowych wojskowych zdolności i strategii, włączenie nowych systemów broni, w tym dronów, stworzenie skutecznych metod weryfikacji przez niezależne organizacje, w tym OBWE, działające także na obszarach, których status terytorialny jest niepewny.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji forum dyskusji o tych propozycjach może być OBWE, w której przewodnictwo w tym roku sprawują Niemcy.

Steinmeier ostrzegł, że rozkręcenie spirali zbrojeń będzie porażką wszystkich krajów.

„Świat stał się bardziej niebezpieczny. Islamski terroryzm, konflikty na Bliskim Wschodzie, rozpadające się państwa i kryzys uchodźczy zagrażają nam wszystkim” – napisał minister dodając, że zdolność Zachodu i Rosji do rozwiązywania tych kryzysów jest na granicy możliwości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl