Polacy oszczędzają, ale nie potrafią mnożyć pieniędzy

Ponad 1 bilion złotych oszczędności zgromadzili Polacy; pieniędzy nie potrafimy jednak skutecznie pomnażać – wynika z analiz ekonomicznych, które opisuje dziennik „Rzeczpospolita”. Jak podaje dziennik, wartość oszczędności stanowi nieco ponad 65 proc. polskiego PKB. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, zwiększyły się one o 37 miliardów złotych.

Choć oszczędności wciąż rosną, to nie zmienia się ich struktura. Polacy nie inwestują w rynek kapitałowy. Niemal 60 proc. oszczędności stanowią depozyty, a co siódma złotówka trzymana jest w gotówce.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów mówi, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest brak zaufania wobec inwestycji pasywnych.

Po wszystkich naszych doświadczeniach i stratach, Amber Gold był klasycznym i sztandarowym przykładem, ale nie tylko. Po prostu rynek finansowy nie oferuje instrumentów, które byłyby dla inwestora dostatecznie bezpieczne. Jest też ważniejsza sprawa. W Polsce nie ma poważnych ofert inwestycyjnych. Zwłaszcza na rynku akcji, czyli rynek akcji nie jest bezpieczną lokatą oszczędności. Trzeci element, my w ogóle nie mamy tzw. wielkich przedsięwzięć, czyli takich wielkich operacji, które mają wsparcie przynajmniej o taki parasol państwa – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

Choć polskie oszczędności stale rosną, to pod względem zgromadzonych zapasów finansowych wciąż jesteśmy daleko za innymi krajami Europy.

Włosi w stosunku do swojego PKB mają trzy razy więcej oszczędności niż Polacy. Z kolei Niemcy posiadają oszczędności sięgające dwukrotności PKB.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl