Polska straci miliardy przez powolne działanie rządu?

Polska może stracić blisko 2 mld zł z Unii Europejskiej przeznaczone na doskonalenie zawodowe, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wprowadziło odpowiedniej ustawy.  Stracą na tym nie tylko osoby, które chcą podnosić kwalifikacje, ale także polscy przedsiębiorcy. O sprawie poinformował tygodnik „Wprost”.

Jeśli Polska nie przygotuje odpowiednich standardów nadawania kwalifikacji zawodowych, to Komisja Europejska zablokuje środki. Przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

Resort minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej tłumaczy, że jeszcze trwają uzgodnienia założeń projektu. Niewkluczone, że decyzja w tej sprawie zostanie przerzucona na nowy rząd PiS-u.

To kolejny dowód na to, że rząd PO–PSL źle wydawał środki Unii Europejskiej. Minister edukacji zajmowała się drożdżówkami zamiast ważnymi dla szkolnictwa sprawami – mówi poseł Elżbieta Witek, rzecznik PiS-u.

Rząd zamiast zajmować się rządzeniem, zajmował się – w trakcie rządzenia – kampanią wyborczą. Dla pani minister Kluzik – Rostkowskiej ważniejsza była walka o drożdżówki, niż sprawdzanie środków europejskich – bo mam informacje, że te środki europejskie były niewłaściwie wykorzystywane nie tylko w resorcie edukacji, ale także w innych resortach. Więc gdybyśmy mieli z tego tytułu zwracać te pieniądze, to jest to najlepszy dowód, że ta władza źle wypełniała swoje obowiązki. Jeżeli chodzi o doskonalenie zawodowe nauczycieli, to z tym zawsze był problem. Nawet, jeżeli szły pieniądze, to one zawsze były wykorzystywane nie na to, co potrzeba – zaznacza Elżbieta Witek.

Przedsiębiorcy alarmują, że blokada środków powiększy brak wykwalikowanych pracowników. Do tego Bruksela może także żądać zwrotu 70 mln zł wydanych na opracowanie Polskiej Ramy Kwalifikacji przepisów przygotowywanych od 2010 r.

RIRM

drukuj