fot. mgm.gov.pl

MGMiŻŚ: w lipcu ma zostać wskazany wykonawca przekopu na Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce w lipcu wskazać wykonawcę przekopu Mierzei Wiślanej.

W ramach przetargu do Urzędu Morskiego w Gdyni wpłynęło 6 ofert. Ceny zaproponowane przez inwestorów są wyższe niż koszty zaplanowane przez resort. Ministerstwo uspakaja jednak, że środki zostaną zwiększone. Ma w tym pomóc aktualizacja planu wieloletniego dotyczącego przekopu.

Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert. O planach na najbliższe miesiące mówi rzecznik resortu Michał Kania.

– Myślimy, że na początku lipca będzie możliwe wskazanie najlepszego oferenta. Jak tylko zostanie wskazany, będziemy chcieli jak najszybciej podpisać z nim umowę, aby jak najszybciej zaczęły się tam prace budowlane, już takie konkretne. Natomiast nie wiemy jeszcze do końca, czy potencjalni oferenci nie będą się odwoływać. Zakładaliśmy taką możliwość, a co za tym idzie, tak naprawdę do końca września, czyli na jesieni, zakładamy zgodnie z harmonogramem, że zostanie już wyłoniony wykonawca, zostanie podpisana umowa, łącznie z ewentualnymi procedurami odwoławczymi i zaczną się roboty budowlane. Wszystko dzieje się zgodnie z harmonogramem, tak jak założyliśmy. Jeśli roboty zaczną się na jesieni, co jest niemal pewne, to w 2022 roku statki będą mogły przepływać z Bałtyku na Zalew Wiślany przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej – wskazuje Michał Kania.   

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich. Kanał ma być gotowy w 2022 roku.

RIRM

drukuj