fot. TV Trwam News

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2016

W Gdyni odbyło się dziś Forum Gospodarki Morskiej. Trzydziestu prelegentów rozmawiało o konkurencyjności sektora oraz perspektywach, jakie stwarza efektywne wykorzystanie potencjału tkwiącego w regionie. W spotkaniu wziął udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Forum Gospodarki Morskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży morskiej w kraju. W Gdyni pojawiło się ponad 500 gości z kraju i zagranicy.

– Jestem przekonany, że wnioski jakie dzisiaj padły, trudne pytania, czasem zarzuty miały na celu to, żeby usprawnić prawo polskie i przygotować je na tyle, aby mogło funkcjonować, by branża morska mogła mieć szanse funkcjonowania w Polsce, ale i w tym trudnym otoczeniu europejskim czy światowym – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Gospodarka morska jest bardzo ważną gałęzią przemysłu, zwłaszcza w Unii Europejskiej. Blisko 500 miliardów euro wynoszą przychody z tej branży, a przemysł zatrudnia ponad 5 milionów osób.

– Najważniejszą dla nas kwestią i tym, bez czego gospodarka morska nie może funkcjonować jest przemysł stoczniowy. Dzisiaj chcemy rozmawiać tutaj w tym miejscu, w Trójmieście o przemyśle stoczniowym, o szansach rozwoju tej branży, a przede wszystkim uchronienia go przed sytuacją, która obecnie panuje w świecie – wskazał minister Gróbarczyk.

Prezes Remontowa holding SA Piotr Soyka wylicza trzy aspekty, które należy  usprawnić, aby przemysł stoczniowy mógł się prawidłowo rozwijać.

– Pierwsza krótka rada jest taka, żeby dobrze przygotowywać kadry, druga, żeby mieć swój plan działania, a trzecia, żeby go odpowiednio realizować. To oczywiście dotyczy wszystkich biznesów, ale również stoczniowego – radził Piotr Soyka.  

Forum morskie to również okazja do przekazania wyróżnień i nagród dla branży morskiej

– Nagrodę dostaliśmy za innowacyjny produkt. Faktycznie, udało się nam w tym roku przekazać armatorowi „super-barkę”. „Barka” to trochę złe słowo w rozumieniu języka polskiego. Jest to super-statek który służy do budowy bardzo prestiżowego projektu na Madagaskarze. Projekt wartości kilku miliardów euro – mówi Ewa Kruchelska, prezes stoczni CRIST SA.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreśla, że jest duża szansa na podniesienie rangi polskich stoczni.

– Spada pewność otrzymania statku ze stoczni dalekowschodniej w zakontraktowanym czasie i zakontraktowanej jakości. Dlatego też jest to wielka szansa dla stoczni polskich i w ogóle europejskich – wskazuje Paweł Brzezicki.

Forum morskie to 4 panele dyskusyjne  – przemysły okrętowe, porty morskie, logistyka morska i ship managment, który był nowością w zeszłym roku. Forum ma również  na celu stworzenie w Gdyni pomorskiego centrum zarządzania statkami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj