fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Gróbarczyk: Port w Gdyni szuka inwestora na rozbudowę nabrzeża

Zarząd Portu Gdynia szuka operatora, który zainwestuje w nabrzeża, jakie tu będą budowane. W Gdyni ma powstać Port Zewnętrzny o powierzchni 151 ha.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że przygotowywana jest koncepcja, a intensywne prace mają na celu pozyskanie inwestora.

Przy każdym projekcie musi już być zapewniony operator, który będzie realizował przeładunki, jak i inwestował w dany teren – zaznaczył szef resortu.

– Obecnie Port w Gdyni przygotowuje koncepcję. Równolegle trwają prace w zakresie Drogi Czerwonej, tak jak mówiliśmy, w Gdyni jest ona niezwykle ważna do rozbudowy tego portu. Wiem,  że odbywają się spotkania zarządu z potencjalnymi operatorami, firmami z Dalekiego Wschodu w sprawie rozbudowy nabrzeża – wskazał Marek Gróbarczyk.

Rozbudowa Portu w  Gdyni pozwoli na wzrost zdolności przeładunkowych o 2,5 mln ton. Zakończenie prac budowalnych planowane jest na 2028 rok.

Program rozbudowy polskich portów został zapisany w specjalnej ustawie. Dotyczy Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.

Ubiegły rok był bardzo dobry dla polskich portów morskich. Przeładowano ponad 100 mln ton towarów.

RIRM

drukuj