fot. nawokandzie.ms.gov.pl

PK: akt oskarżenia za wyłudzenia podatku VAT w związku z pozorowanym obrotem złotem

Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 26 osób oskarżonych o dokonanie szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT na tle pozorowanego obrotu złotem – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia do Sądu Okręgowego skierowała w poniedziałek Prokuratura Regionalna w Lublinie.

„Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 172 czynów, w tym kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń oraz licznych przestępstw karnoskarbowych związanych z uszczuplaniem należności podatkowych” – podkreśliła prokurator.

Wskazała, że śledczy ustalili, że od stycznia 2014 roku do lutego 2015 roku, przedsiębiorca z branży jubilerskiej w Lublinie, zaewidencjonował w księgowości swojej firmy łącznie 112 faktur.

„Dotyczyły one nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju o łącznej wartości brutto ponad 54 milionów złotych. Przedmiotowe transakcje były fikcyjne, a wystawione faktury tzw. +puste+” – tłumaczyła.

„Równolegle z zakupami firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. W roku 2014 i styczniu 2015 łączna wartość jej dostaw do odbiorcy belgijskiego wyniosła blisko 12 milionów euro. Z tytułu tych transakcji podmiot gospodarczy wystawił łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0%” – podała Ewa Bialik.

Poinformowała również, że proceder służył oskarżonym do nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, czyli uzyskania jego zwrotu.

„Wypłata ostatniej transzy została wstrzymana decyzją UKS w Lublinie” – zaznaczyła.

„Ponadto ustalenia śledztwa wskazują, iż działalność tego przedsiębiorcy wpisywała się w mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, w której działało oprócz niego jeszcze kilkanaście firm z terenu całego kraju. Karuzela miała na celu doprowadzenie do uzyskania jak największych zwrotów podatku VAT poprzez pozorowany obrót złotem i srebrem” – wyjawiła.

Powiedziała, że w toku śledztwa wobec 18 podejrzanych było tymczasowo aresztowanych.

„Środek ten stosowany jest nadal wobec 6 osób. Pozostali podejrzani objęci byli środkami o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji i zakazów opuszczania kraju” – wyliczyła.

„Ponadto dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej wysokości ponad 5,5 miliona złotych. Zabezpieczeniami objęto udziały w spółkach, pojazdy mechaniczne oraz nieruchomości” – dodała Ewa Bialik.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl