Rząd przedstawił projekt ustawy stoczniowej

Na przełomie marca i kwietnia rząd zajmie się ustawą stoczniową – zapowiedział  minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych został dziś zaprezentowany na konferencji prasowej w Stoczni Szczecińskiej.

Minister Marek Gróbarczyk powiedział, że ustawa obejmuje trzy podstawowe obszary branży przemysłu stoczniowego tj. organizacyjny, finansowy i legislacyjny. Podkreślił, że przemysł stoczniowy jest sercem gospodarki morskiej.

– Ustawa przede wszystkim dotyka spraw finansowych, gdyż wydaje nam się, że stworzenie odpowiednich, przyjaznych warunków dla przemysłu, dla biznesu jest faktycznie rolą rządu. Rolą rządu nie jest to, żeby budować statki, ale, żeby tworzyć przyjazne prawo w obszarze organizacyjnym, finansowym czy legislacyjnym po to, by można było realizować tę inwestycję. Tak, jak obiecaliśmy, że w okresie trzech miesięcy powstanie ta ustawa, dzisiaj chcieliśmy państwu ją zaprezentować. Dzisiaj chcieliśmy ogłosić wielki dzień dla przemysłu stoczniowego – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Projekt ustawy przeszedł wstępne negocjacje z przedstawicielami biznesu, a także Ministerstwem Finansów.

Minister Paweł Szałamacha podkreślił, że jest to pierwszy krok, żeby zmienić rzeczywistość gospodarczą polskiego wybrzeża.

– Ta ustawa tworzy szkielet, tworzy ramę. Rząd robi swoją część roboty, ale oczywiście później ta szansa musi być wykorzystana przez konstruktorów, inżynierów, armatorów i same stocznie. Zaangażowanie ludzi, ich pasja i ich wsparcie jest tutaj konieczne – zaznaczył minister Paweł Szałamacha.

Ustawa stoczniowa miałaby wejść w życie 1stycznia przyszłego roku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj