fot. pixabay.com

ZUS: Blisko 14 mld zł trafiło do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek

Już blisko 14 mld zł trafiło do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taką możliwość przewidują rządowe tarcze antykryzysowe.

W sumie z tego rozwiązania skorzystały już firmy z 50 różnych branż. Największa pomoc trafiła do przedsiębiorców z województw: mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. ZUS zrealizował już zapisy z kilku tarcz antykryzysowych.

Obecnie prowadzony jest nabór wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej 7.0.

Przewiduje ona m.in. zwolnienie ze składek za grudzień lub grudzień i styczeń.

– Jeżeli chodzi o wsparcie za grudzień i styczeń, to można wystąpić o nie od 1 lutego do 31 marca za pomocą elektronicznych wniosków. Natomiast jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to musi przesłać deklaracje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do końca lutego, a więc są to znane przedsiębiorcom czynności – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

O pomoc mogą wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej oraz fizjoterapeuci.

Do tej pory w ramach Tarczy Antykryzysowej 7.0 ZUS wypłacił już ponad 380 mln zł na zwolnienie z opłacania składek. Środki na świadczenie postojowe przekroczyły ponad 100 mln zł.

RIRM

drukuj