ZUS otrzymał blisko 400 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od początku stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 386 tysięcy wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Program udziela wsparcia rodzicom, którzy mają dzieci w wieku od dwunastego do trzydziestego szóstego miesiąca życia.

Koszty utrzymania dziecka w obliczu wysokiej inflacji stale idą w górę. Budżet polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, jest coraz bardziej obciążony. Rodziny od paru lat otrzymują rządowe świadczenia, takie jak 500 plus czy coroczne dofinansowanie na wyprawkę szkolną – 300 plus. Stają się one ważną częścią rodzinnego budżetu.

– Do tej pory polskie rodziny pozostawione były same sobie. W tej chwili rząd pokazuje, że polskie rodziny są dla niego priorytetem – powiedział Paweł Szypcio, ojciec trójki dzieci.

Utrzymanie pięcioosobowej rodziny to nie lada wyzwanie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości za priorytet uznał poprawę jakości życia polskich rodzin.

– Od sześciu lat skutecznie i konsekwentnie realizujemy politykę prorodzinną, która przede wszystkim podnosi godność polskiej rodziny, zmienia sytuację finansową – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej, Marena Maląg.

Obecnie rzadko rodziny decydują się na więcej niż jedno dziecko. Popularny jest model rodziny 2+1. To sprawia, że w Polsce dominuje niż demograficzny. Do wyjścia z pułapki niskiej dzietności konieczne są programy społeczne. Od 1 stycznia rodzice mogą wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nie jest to jednoroczne świadczenie i będzie obowiązywać także w kolejnych latach.

– To nowe wsparcie dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko. Co do zasady jest to 12 tysięcy plus, bo to jest na dwa lata dwanaście tysięcy – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Świadczenie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Wnioski można składać w ZUS-ie. Dla rodziców, którzy wcześniej ubiegali się o inne świadczenia prorodzinne, nie będzie to problem.

– Rodzice będą mogli składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną. Są do tego przeznaczone trzy kanały, podobnie jak to było przy dobrym stracie i podobnie jak będzie przy świadczeniu 500 plus – powiedziała regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Małopolsce, Anna Szaniawska.

Te trzy kanały to: Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS, portal Emp@tia oraz strona internetowa banku, w którym mamy konto. Środki są wysyłane na konto bankowe.

– Rodzice będą mieli możliwość wyboru – albo przez rok świadczenie w wysokości 1000 zł, albo przez dwa lata w wysokości 500 zł. (…) Będą mogli raz zmienić wysokość wypłaty – z 500 do 1 000 zł lub 1 000 do 500 zł – wyjaśniła Anna Szaniawska.

Jednocześnie rozszerzony został program Maluch plus. Pomoc otrzymają ci rodzice, którzy chcą wychowywać dziecko i w tym samym czasie pracować zawodowo.

– To jest dofinansowanie w wysokości 400 zł za opiekę dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub za opiekę dziennego opiekuna. Pieniądze będą bezpośrednio przelewane do instytucji, która sprawuje opiekę – wskazała Anna Szaniawska.

To świadczenie będzie obowiązywało od kwietnia. Będzie jednak możliwość wypłacenia środków wstecz. To znaczy, że jeśli należały się na przykład od stycznia, to w kwietniu nastąpi wyrównanie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że pomoc z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafi do 615 tysięcy polskich dzieci.

TV Trwam News

drukuj