Prezes ZUS: Najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji kapitału emerytalnego

Mamy najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji kapitału emerytalnego, waloryzacja roczna wynosi 8,6 – poinformowała w poniedziałek w poranku rozgłośni katolickich „Siódma9” prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

„System emertytalny w Polsce oparty jest na zasadzie zdefiniowanej składki, ten od stycznia 1999 r., co oznacza, że emerytura jest wprost proporcjonalna od wysokości opłaconych składek zwaloryzowanych i podzielonych przez przeciętne dalsze trwanie życia” – przypomniała prezes ZUS.

„Wysokość emerytury będzie wyższa wtedy, kiedy pracujemy dłużej, jeżeli składki są wyższe i im później przechodzimy na emeryturę” – wyjaśniła.

„Dzisiaj już widzimy, że to rzeczywiście unaocznia się też w formie ekonomicznej. 1 czerwca tego roku mamy najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji naszego kapitału emerytalnego” – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

„Pan, ja, i inni (…) mają swoje konto emerytalne. I tam mają część kapitału początkowego, czyli kawałek emerytury, do którego nabyli prawo do 1 stycznia 1999 r., a teraz my odnotowujemy składki i je waloryzujemy” – wyjaśniła.

Przypomniała, że składki są waloryzowane co kwartał i rocznie.

„I teraz waloryzacja roczna wynosiła 8,6 – to najświeższe dane. (…) Jeśli ktoś ma na koncie 450 tys. zł, to my dopisaliśmy od tego 1 czerwca prawie 39 tys., a jak ktoś miał 396 tys. to dopisaliśmy prawie 33 tys.” – wyjaśniła.

„W ten sposób gwarantujemy wyższą emeryturę” – dodała.

Prezes ZUS mówiła także o tym, że system zdefiniowanej składki powiązany jest z tym jak przebiegała nasza aktywność zawodową i ile zgromadzono składek. Zaznaczyła, że jest mniej kosztowny niż stary system emerytalny, ale ma też swoje ogromne minusy.

„Przybyło nam osób z emeryturą poniżej minimalnej. Mamy w tej chwili w ogólnej liczbie ponad 7 mln emerytów i rencistów (…) przybyło 5 proc. (z emeryturą) poniżej 1029 zł” – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl