Rząd chce ułatwić zatrudnienie w Polsce imigrantom spoza UE

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego planuje ułatwić zatrudnienie w Polsce przybyszów spoza UE. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, elementem strategii migracyjnej ma być m.in. wydłużenie do roku możliwości pracy na podstawie oświadczenia.

Czas obowiązywania pozwoleń na pracę ma być wydłużony z trzech do pięciu lat. Dodatkowo małżonek osoby, która ma zezwolenie na pracę, nie będzie musiał się starać o taki dokument – poinformowała gazeta.

Rząd chce, by łagodniejsza polityka migracyjna dotyczyła też obywateli państw Azji Południowo-Wschodniej, np. Wietnamczyków i Filipińczyków. Rozwiązania zawarte m.in. w nowelizacji ustawy o instytucjach rynku pracy mają na celu wypełnienie luki na rynku pracy.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówi, że obecnie brakuje rąk do pracy w podstawowych zawodach.

– Będzie kolejne rozporządzenie, które wprowadzi ułatwienia dla tych zawodów, na których nam zależy, czyli cała kwestia związana z przemysłem budowlanym, kierowcami, opiekunami osób starszych, czy kwestia związana z innymi zawodami, do których potrzebne są wykwalifikowane kadry, chodzi o branżę IT. Stąd też te zmiany – podkreśla Stanisław Szwed.

Kończą się też negocjacje międzyresortowe dotyczące strategii imigracyjnej, której elementem jest nowela ustawy o instytucjach rynku pracy.

W tym miesiącu ma być także gotowy dokument „Priorytety społeczno-gospodarcze polityki migracyjnej. Plan działania”

Według GUS na koniec zeszłego roku w gospodarce było niemal 118 tys. wakatów, o połowę więcej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl