Bydgoszcz: W Święto Wojska Polskiego apel, defilada i pokazy sprzętu

Uroczysty apel, defiladę, pokaz sprzętu bojowego i festyn zaplanowano w Bydgoszczy z okazji Święta Wojska Polskiego. W największych od lat obchodach wezmą udział jednostki z województwa kujawsko-pomorskiego, a także z kilku jednostek spoza regionu.

Patronat nad bydgoskimi obchodami Święta Wojska Polskiego objął wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

„W tym roku chcemy nadać uroczystościom szczególny charakter. Chcemy bardziej, niż dotychczas przybliżyć społeczeństwu działalność sił zbrojnych i chcemy żeby to święto było udziałem społeczeństwa lokalnego, nie tylko bydgoskiego, ale liczymy na to, że będą w nim uczestniczyli przedstawiciele całego województwa” – powiedział podczas konferencji prasowej szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Łukowski. Dodał, że poprzez pokazy sprzętu organizatorzy chcą pokazać obywatelom, jak wydawane są pieniądze z podatków, na zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau powiedział, że bardzo cieszy się, że wojsko postanowiło świętować dzień 15 sierpnia w sposób bardzo okazały, właściwie do tej pory niespotykany w regionie.

„Cieszę się również, że Bydgoszcz będzie miejscem, gdzie zjadą żołnierze z licznych garnizonów województwa kujawsko-pomorskiego. Będą obecni żołnierze z Brodnicy, Chełmna, Grudziądza, Torunia, Inowrocławia i samej Bydgoszczy. Na mapie militarnej Polski Bydgoszcz zachowała swój wiodący charakter” – mówił Józef Ramlau.

Uroczystości w rocznicę „Cudu nad Wisłą” rozpocznie Msza św. w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju. Następnie obchody przeniosą się na teren Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w północnej części miasta. Weźmie w nich udział ponad pół tysiąca żołnierzy.

Przy ul. Gdańskiej odbędzie się uroczysty apel, w czasie którego uhonorowani zostaną zasłużeni żołnierze. Później zaplanowano defiladę pododdziałów z udziałem ponad 300 żołnierzy z różnych jednostek, a bezpośrednio potem dynamiczny pokaz z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu bojowego.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w festynie na terenie parku „Myślęcinek”. Wojsko zaprezentuje m.in. sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii. Zaprezentują go jednostki z regionu, m.in.: 1. Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy – samochody Honker Skorpion-3, Centrum Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu – wielozadaniowy pojazd HMMWV, 4. Pułk Chemiczny w Brodnicy – instalację na samochodzie do odkażania, dezaktywacji i dezynfekcji, 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu – śmigłowiec Mi-2 i 1. Szpital Polowy w Bydgoszczy – salę opatrunkową w kontenerze.

Z kolei jednostki spoza regionu kujawsko-pomorskiego pokażą ciężki sprzęt. Czołgi Leopard 2A4 i 2A5 – Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu, kołowe transportery opancerzone Rosomak – 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu i czołgi PT-91 Twardy – 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.

Na festynie będzie można też obejrzeć wystawę sprzętu historycznego i pokaz kawaleryjski, spróbować sił na trenażerach wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych, czy skosztować wojskowej grochówki. Będą dostępne też atrakcje parku, takie jak ZOO, ogród botaniczny, wesołe miasteczko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl