NATO ćwiczy obronę w obliczu zagrożenia wojną hybrydową

NATO rozpoczyna dziś ćwiczenia, które mają przetestować procedury podejmowania decyzji na szczeblu strategicznym i politycznym w obliczu zagrożenia dla bezpieczeństwa Sojuszu. Scenariusz ćwiczeń zakłada wspólną obronę w sytuacji wojny hybrydowej.

Jak informuje Kwatera Główna Sojuszu, tegoroczne ćwiczenia zarządzania kryzysowego (ang. CMX – Crisis Management Exercise) mają potrwać do 16 marca. Zaangażowanych w nie będzie około 1900 osób, cywilów i wojskowych, w tym 400 w Kwaterze Głównej, 50 w strategicznych dowództwach oraz 1450 w stolicach krajów członkowskich, przede wszystkim w ich ministerstwach obrony i spraw zagranicznych.

Obserwatorem będzie Unia Europejska, a Finlandia i Szwecja wezmą udział w CMX jako kraje partnerskie Sojuszu.

Ćwiczenia nie przewidują rozmieszczania wojsk. Chodzi przede wszystkim o przetestowanie procedur.

– Celem CMX jest przećwiczenie przez osoby podejmujące decyzje w Sojuszu, jak współpracować razem gładko w czasie kryzysu, w szybko zmieniających się okolicznościach bezpieczeństwa – wyjaśnił pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dodał, że zakres ćwiczeń jest zgodny z działaniami, jakie Sojusz podejmuje, by dostosować się do nowych okoliczności w sferze bezpieczeństwa.

– NATO dokonuje największego wzmocnienia swojej kolektywnej obrony od czasu zakończenia zimnej wojny – przypomniał.

Dokładny scenariusz ćwiczeń nie został ujawniony. Według nieoficjalnych informacji jest on mocno związany z Polską. Jak informuje Sojusz, „fikcyjny, ale realistyczny scenariusz” ma zakładać uruchomienie artykułów 4 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego (art. 4 dotyczy konsultacji w razie zagrożenia dla jednego z krajów członkowskich, a art. 5 – kolektywnej obrony w sytuacji napaści na jeden z krajów). Skoncentruje się na „wyzwaniach związanych z wojną hybrydową”, która łączy elementy militarne, paramilitarne i działania cywilne, w tym propagandowe. Przykładem wojny hybrydowej było zajęcie ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Ze strony polskiej CMX 2016 koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora w ćwiczenia zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Pod koniec lutego polski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki powiedział PAP, że sztabowe ćwiczenia CMX będą powiązane z odbywającymi się już na poligonach ćwiczeniami „Anakonda-16”, w których weźmie udział ok. 27 tys. żołnierzy z Polski i 21 innych państw. Podczas „Anakondy” mają zostać praktycznie zweryfikowane procedury militarnego i niemilitarnego reagowania kryzysowego NATO, które – jak powiedział generał Tomaszycki – do tej pory były tylko na papierze.

Jak tłumaczył generał, Sojusz ma potwierdzić osiągnięcie pewnych zdolności założonych na ostatnim szczycie NATO w 2014 roku. O ile w ramach CMX ma to się stać w sztabach i dowództwach, to podczas „Anakondy” będzie to realne działanie na poligonach.

Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX 2016 jest dwudziestym z serii, jednocześnie jest to czternaste ćwiczenie, w którym uczestniczy Polska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl