PAP/EPA

NATO nie da się zastraszyć?

Po bezprawnej aneksji okupowanego terytorium Ukrainy Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zdołała przyjąć rezolucji potępiającej Rosję. Dokument zablokowała Moskwa, która ma prawo weta. Na działania Władimira Putina odpowiedział prezydent USA, Joe Biden. Przywódca Stanów Zjednoczonych przekonywał, że NATO nie da się zastraszyć.

Władimir Putin wybrał eskalację. Uznał terytoria zajęte przez swoich żołnierzy za część Rosji. Po II wojnie światowej nie było grabieży tak dużego terytorium w Europie.

– Grabież ziemi jest nielegalna i bezprawna. Sojusznicy z NATO nie uznają żadnego z tych terytoriów za część Rosji – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

To ziemie, które należą do Ukrainy. Według Zachodu Kijów ma prawo kontynuować działania obronne. Ługańsk, Donieck, Chersoń i Zaporoże to Ukraina, a nie Rosja.

– Ukraina ma pełne prawo, by odzyskać całe swoje terytorium. Ma prawo przede wszystkim bronić ludzi, którzy tam są – zaznaczył Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Władimir Putin próbuje przekonywać, że przeciwnikiem Rosji jest cały Zachód. Dalej fałszywie określa siebie jako ofiarę. Choć to on stoi za piekłem wojny, to próbuje szukać, właśnie na Zachodzie winnych wybuchów gazociągów Nord Stream.

– Anglosasom sankcje nie wystarczyły, bo przeszli na sabotaż. Zorganizowali wybuchy na gazociągach – podkreślił Władimir Putin.

Jego propagandowe hasła w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ powtarzał rosyjski ambasador.

– Główne pytanie: Czy to, co stało się z Nord Stream, przynosi korzyści Stanom Zjednoczonym? Odpowiedź brzmi: Bez wątpienia – wskazał Vasily Nebenzya, ambasador Rosji przy ONZ.

Amerykanie wobec tych zarzutów nie chcieli milczeć.

– Był to umyślny akt sabotażu, a teraz Rosjanie wypuszczają dezinformację i kłamstwa – powiedział Joe Biden.

Stany Zjednoczone będą chciały dokładnie sprawdzić, co stało się na dnie Bałtyku. Dania i Szwecja w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ wskazały, że przy wybuchach mogły być użyte nawet setki kilogramów materiałów wybuchowych. Zachód będzie chciał chronić swoją infrastrukturę energetyczną.

– Nie damy się zastraszyć Putinowi, jego lekkomyślnym słowom i groźbom – podkreślił prezydent USA.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja zablokowała rezolucję potępiającą ją za bezprawną próbę aneksji okupowanego terytorium Ukrainy. Skorzystała z prawa weta.

– Samotna ręka podniesiona w trakcie głosowania ponownie świadczy o izolacji Rosji i jej desperackich próbach zaprzeczania rzeczywistości – zaznaczył Sergiy Kyslytsya, ambasador Ukrainy przy ONZ.

Amerykanie, choć poważnie traktują groźby Władimira Putina o użyciu broni jądrowej, zaznaczają, że na razie nie otrzymali sygnałów, które potwierdzałyby podjęcie tego scenariusza przez Rosję.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl