fot. Tomasz Strąg

Międzynarodowy Dzień Kawy w ojczyźnie espresso i cappuccino

1 października jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Kawy, szczególnie uroczyście zaś we Włoszech – ojczyźnie espresso i cappuccino. Inicjatorem tego globalnego święta jest Międzynarodowa Organizacja Kawy, założona w Londynie. Dzień ten świętuje się od siedmiu lat, by celebrować ten napój, ale i zwrócić uwagę na różne aspekty i problemy związane z produkcją kawy.

Jak wynika z sondaży 95 procent mieszkańców Włoch pije kawę. 73 procent osób w wieku powyżej 18 lat robi to regularnie. Jedna trzecia dorosłych Włochów deklaruje, że są jej zapalonymi miłośnikami.

W kraju, w którym codziennie w barach serwuje się miliony filiżanek espresso, cappuccino i macchiato, tegoroczne święto postanowiono uczcić w sposób szczególny. Od Triestu na północy po Sycylie na południu przygotowano całą serię inicjatyw, których celem jest promocja kandydatury włoskiego espresso na listę dziedzictwa ludzkości, ogłaszana przez UNESCO. Inicjatorem zbiórki podpisów pod tą kandydaturą jest ruch Rytuał Kawy.

W Międzynarodowym Dniu Kawy można zwiedzić najsłynniejsze historyczne włoskie kawiarnie, między innymi Caffe Florian na placu Świętego Marka w Wenecji.

W Rzymie specjalne rodzaje kawy oferować będzie znany lokal znajdujący się obok siedziby parlamentu. W Neapolu kultowym miejscem spotkań „kawoszy” jest Gran Caffč Gambrinus.

Przy okazji przypomina się, że coraz wyższe rachunki za energię wywindowały także ceny kawy. Za espresso podane przy barze trzeba zapłacić nawet 1,30 euro.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl