Informacja nt. rosyjskich manewrów wojskowych

Szef MON-u na sejmowej Komisji Oborny ma przedstawić dziś informację nt. rosyjskich manewrów wojskowych w Obwodzie Kaliningradzkim z grudnia ub.r.

Tomasz Siemoniak ma mówić także o realizacji programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych m.in. obrony powietrznej „Narew” i „Wisła”, Marynarki Wojennej „Orka” oraz Narodowego Programu Śmigłowcowego.

Poseł Michał Jach, członek sejmowej komisji obrony, powiedział, że ws. rosyjskich manewrów szefowi MON trzeba zadać kilka kluczowych pytań.

– Czy odpowiednie służby wywiadowcze, kontrwywiadowcze prowadziły właściwy nasłuch radiowy, radiolokacyjny, być może satelitarny? Jak dokładnie to zinwentaryzowały? Chcę wiedzieć, czy Rosja odpowiednio powiadomiła Polskę i NATO, bo taki jest obowiązek, a wiem, że Rosjanie niektóre ćwiczenia szczególnie w ostatnim roku przeprowadzali nagle, nikogo o tym nie powiadamiając? Chcemy się dowiedzieć, na ile te ćwiczenia mają wydźwięk typowo wojskowy, bo wojsko musi się szkolić, musi brać udział w ćwiczeniach, bo są realnym sprawdzianem zdolności bojowej sił zbrojnych, a na ile to miało miejsce w związku z pogarszającą się sytuacją geopolityczna w naszym regionie? – pytał poseł Michał Jach.

Po aneksji Krymu, Rosja nasiliła ćwiczenia wojskowe z udziałem sprzętu w Obwodzie Kaliningradzkim, na co wskazywały także struktury NATO. Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej ma charakter zamknięty.

RIRM

        

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl