fot. PAP

Informacja nt. rosyjskich manewrów wojskowych

Szef MON-u na sejmowej Komisji Oborny ma przedstawić dziś informację nt. rosyjskich manewrów wojskowych w Obwodzie Kaliningradzkim z grudnia ub.r.

Tomasz Siemoniak ma mówić także o realizacji programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych m.in. obrony powietrznej „Narew” i „Wisła”, Marynarki Wojennej „Orka” oraz Narodowego Programu Śmigłowcowego.

Poseł Michał Jach, członek sejmowej komisji obrony, powiedział, że ws. rosyjskich manewrów szefowi MON trzeba zadać kilka kluczowych pytań.

– Czy odpowiednie służby wywiadowcze, kontrwywiadowcze prowadziły właściwy nasłuch radiowy, radiolokacyjny, być może satelitarny? Jak dokładnie to zinwentaryzowały? Chcę wiedzieć, czy Rosja odpowiednio powiadomiła Polskę i NATO, bo taki jest obowiązek, a wiem, że Rosjanie niektóre ćwiczenia szczególnie w ostatnim roku przeprowadzali nagle, nikogo o tym nie powiadamiając? Chcemy się dowiedzieć, na ile te ćwiczenia mają wydźwięk typowo wojskowy, bo wojsko musi się szkolić, musi brać udział w ćwiczeniach, bo są realnym sprawdzianem zdolności bojowej sił zbrojnych, a na ile to miało miejsce w związku z pogarszającą się sytuacją geopolityczna w naszym regionie? – pytał poseł Michał Jach.

Po aneksji Krymu, Rosja nasiliła ćwiczenia wojskowe z udziałem sprzętu w Obwodzie Kaliningradzkim, na co wskazywały także struktury NATO. Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej ma charakter zamknięty.

RIRM

        

drukuj