Nowe ustalenia „czwórki normandzkiej” ws. porozumienia z Mińska

Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, uzgodnili nowe działania na rzecz implementacji porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Tzw. czwórka normandzka podczas rozmowy telefonicznej potępiła przypadki naruszenia rozejmu, do jakich doszło w ostatnich dniach w ukraińskim Donbasie.

Uzgodniono, że pakiet działań ustalony w stolicy Białorusi powinien zostać wprowadzony w życie „ściśle i w całości”. Grupa normandzka chce też, aby przedstawiciele OBWE spotkali się z walczącymi stronami w celu szybkiej realizacji porozumienia.

Dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówi, że  obecna sytuacja na Ukrainie to konsekwencja „resetu” USA z Rosją.

– Te jednostki często prowadzą nakłady inwestycyjne nie wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory miały możliwość ubiegania się o zwrot VAT. Zmiana ustawy powoduje natomiast, że nie będzie się liczyło, jaki to jest cel – czy chodzi o działalność gospodarczą czy nie mającą charakteru gospodarczego. Będą miały obowiązek pomniejszać te nakłady o kwotę subwencji i dotacji, jakie otrzymują  na inne cele (np. oświatowe albo związane z opieką społeczną) – tłumaczy naukowiec.

Dr Lech Jańczuk zaznacza, że dla jednostek jest to regulacja nie do przyjęcia.

– To spowodowałoby wielomilionowe, na dziś jeszcze nawet nie oszacowane, ubytki w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, które zapewne próbowano by uzupełnić podatkami i opłatami lokalnymi – wyjaśnia.

Wczoraj ukraińska armia wycofała się z miasta Debalcewe. Prezydent Petro Poroszenko przekazał dziś swym rozmówcom, aby nie udawali, iż „to, co wydarzyło się w tym mieście jest zgodne z porozumieniem z Mińska”.

Wciąż dochodzi do ostrzałów okolic lotniska w Doniecku, a także Gorłówki, Pierwomajska i Szyrokino.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl