PAP/Radek Pietruszka

B. Kempa: 188 ton artykułów pierwszej potrzeby trafi do końca roku do obozów dla uchodźców w Grecji

188 ton artykułów pierwszej potrzeby trafi do końca roku do obozów dla uchodźców w Grecji – poinformowała minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Projekt realizowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego wartość wynosi 1 mln zł. Pomoc otrzyma około 20 tys. najbardziej potrzebujących.

Grecja ponosi bardzo duży wysiłek związany z przyjęciem uchodźców, szczególnie tych, którzy przypływają na łodziach – wskazała minister Beata Kempa. Dlatego Polska zorganizowała dla tych osób dodatkową pomoc.

W tych dniach jest rozdawana pomoc szczególnie żywnościowa, środki do higieny osobistej, a także paczki dla dzieci, które mają też wymiar edukacyjny. Są one rozdawane przez fundację im. Ojca Werenfrieda – związaną ściśle ze Stowarzyszeniem Papieskim Pomoc Kościołowi w Potrzebie – w kilku miejscach w Grecji, w których poziom napięcia w ośrodkach dla uchodźców jest największy. Ta pomoc jest niesiona we współpracy i współorganizowana z greckim Kościołem prawosławnym – poinformowała minister ds. pomocy humanitarnej.

Transport do Grecji już wyruszył. Paczki do końca roku otrzymają m.in. Saloniki, Ateny, Veria oraz Aleksandropol. Do tej pory Polska przekazała na pomoc Grecji ok. 2 mln zł. Minister Beata Kempa przypomniała, że nasz kraj pomaga ofiarom konfliktów na całym świecie, m.in w Syrii, Iraku, Libanie oraz w Afryce.

RIRM

drukuj