ipn.gov.pl

Zainaugurowano działalność portalu internetowego poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu

Oficjalnie zainaugurowano działalność specjalnego portalu internetowego poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu. Uroczystość odbyła się wczoraj w Belwederze.

W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznański oddział IPN wspólnie z wieloma instytucjami nauki i kultury przygotował portal internetowy poświęcony temu ważnemu wydarzeniu. Portal znajdziemy pod adresem: powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl.

Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego istotną cechą będzie otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreśla rolę, jaką w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrał bohaterski zryw Wielkopolan.

– Na zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego pracowały pokolenia Wielkopolan, zmagając się o polską książkę, o modlitwę w ojczystym języku, w własność – o polską ziemię. To w Wielkopolsce tworzono tę niezwykłą siatkę społecznej aktywności różnych stanów – mówił dr Jarosław Szarek.

Portal zbiera najważniejsze informacje o Powstaniu Wielkopolskim w formie m.in. dokumentów narracyjnych, archiwalnych, audycji i programów przygotowywanych przez radio i telewizję. Portal ma być także ważnym narzędziem w procesie edukacji, dlatego przygotowano scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj