Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Wielkopolsce trwają obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele prezydenta Polski, parlamentu, rządu, władz samorządowych, harcerze i uczniowie. Powstanie Wielkopolskie było największym na terenach zaborów zrywem niepodległościowym zakończonym sukcesem.

Wielkopolska pamięta o bohaterach zwycięskiego powstania. Centralne obchody odbyły się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Wcześniej złożono kwiaty na grobie pierwszego dowódcy powstania, generała Stanisława Taczaka.

– Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi, determinacji Wielkopolan w dążeniu do wolności. Było jedynym w polskich dziejach tak masowym zrywem narodowo-wyzwoleńczym – podkreślał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Odwaga i determinacja – to właśnie te cechy sprawiły, że powstańcy wywalczyli niepodległość.  Sukces Powstania Wielkopolskiego był możliwy także między innymi dzięki doskonałej organizacji Wielkopolan.

– Do powstania przygotowywano się przez wiele dziesięcioleci. Formą przygotowań Wielkopolan do powstania była praca organiczna, praca, która odbywała się na różnych polach: ekonomicznym, gospodarczym, organizowaniu się społeczeństwa w stowarzyszenia – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski.

Dzięki uczestnikom tamtych wydarzeń Wielkopolska odzyskała wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

– Niechaj to narodowe świętowanie umocni naszą wspólnotę w słusznej dumie z dokonań i inspiruje do dalszych wysiłków na rzecz Ojczyzny. Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Wielkopolanie w bardzo krótkim czasie wyzwolili prawie cały region. Stworzyli armię, która później odegrała dużą rolę w wojnie z bolszewikami. Ale zanim do tego doszło trzeba było zadbać o wiele niekiedy bardzo prozaicznych spraw.

– Organizacja była wielopłaszczyznowa. Ofiarność Wielkopolan- trzeba dodać, że ten wysiłek był finansowany przez Polaków z Wielkopolski: możliwość umundurowania wojska, szybkie zorganizowanie warsztatów szyjących mundury, zakładów szewskich, które przygotowywały buty dla wojska – tłumaczył Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Powstanie Wielkopolskie jako jedno z nielicznych zakończyło się sukcesem.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Poznaniu, ale świętowano także w Gnieźnie, Wrześni, Lesznie, Śremie, Kórniku czy Środzie Wielkopolskiej. W czwartek uroczystości rocznicowe odbędą się w Warszawie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl