„Pokój ludziom dobrej woli” – koncert kolędowo-noworoczny Rodziny Radia Maryja w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Wspólne kolędowanie to jedna z wielu nieodłącznych tradycji świąt Bożego Narodzenia. „Pokój ludziom dobrej woli” pod takim tytułem w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zabrzmiały piękne, polskie kolędy, pastorałki (ale nie tylko) w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wielkiej radości, spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. To również czas wspólnego kolędowania. A takie miało miejsce w środę w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

– Jesteśmy w czasie świąt Bożego Narodzenia, w oktawie Bożego Narodzenia, tej wielkiej radości, która przychodzi do nas z nieba jako dar Ojca, która ukazuje się w Jezusie Chrystusie – mówił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. bp Wiesław Szlachetka.

Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wyjątkowego koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

– Tej Straży Granicznej, która broni polskich granic, ale która także broni granic Europy. Jak wszyscy wiemy żyjemy w dobie kryzysu migracyjnego, a więc Straż Graniczna broni też naszej tożsamości kulturowej, naszej tożsamości cywilizacyjnej – podkreślał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Podczas koncertu zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, ale nie tylko.

Przed koncertem w Filharmonii Bałtyckiej przeprowadzona została akcja informacyjna na temat przemocy domowej. Zorganizowała ją Fundacja Lux Veritatis we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Chcemy pomagać ludziom w przeciwdziałaniu przemocy domowej, dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam ten przekaz dotrze do ogromnej liczby osób – mówiła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

– Nasze badania wskazują na to, że ogląda nas około 11 mln osób. Niektóre media podają również, że jesteśmy jedną z najbardziej opiniotwórczych telewizji. Myślę, że środki skierowane przez Fundację do osób potrzebujących pomocy, to są środki, które nie są zmarnowane. Dlatego podczas tego wydarzenia mieliśmy psychologów, prawników osoby, do których można się zwracać z pytaniem o pomoc dla siebie, dla swoich bliskich. Z pytaniem jak pomóc ludziom, którzy gdzieś za ścianą są osamotnieni w walce z przemocą domową – wskazywała dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Przemoc taka bardzo często dotyka ona tych najbardziej bezbronnych – dzieci i osoby starsze.

– Ministerstwo Sprawiedliwości jest dysponentem Funduszu Sprawiedliwości, który ma na celu uświadamianie przyczyn powodujących przestępczość. Jednym z celów jest właśnie edukacja prawna, psychologiczna, otaczanie pomocą tych potrzebujących – mówił Jan Kanthak.

– Dobrze jest uświadamiać ludzi, którzy nie koniecznie potrzebują tej pomocy tu i teraz. Może będą potrzebowali takiej pomocy w przyszłości. Najważniejsze jest uświadamianie i ten element prewencyjny. Jeśli ludzie będą świadomi tego jak mogą przeciwdziałać tej przestępczości, to wiadomo, że wszyscy będziemy żyli w lepszym kraju – dodawał szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości.

Za tę współpracę dziękował Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Dziękujemy za współpracę. Mamy dużo do zrobienia w Polsce, bardzo dużo do zrobienia. Jan Paweł II często nam, Rodzinie Radia Maryja, to mówił. „Macie wiele do zrobienia w Polsce, wiele do zrobienia”. Niech ten koncert też pomoże nam się zmobilizować. Jeszcze bardziej dzisiaj się ucieszyć z Panem Jezusem – akcentował Dyrektor Radia Maryja.

Święta Bożego Narodzenia są bowiem szczególnym czasem radości z narodzenia naszego Zbawiciela.


TV Trwam News/RIRM

drukuj