fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Z. Kuźmiuk: Wzrost gospodarczy w Polsce opiera się na bardzo stabilnych podstawach  

Pod względem gospodarczym rok 2018 powinien być jeszcze lepszy niż obecny – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł i ekonomista. W wywiadzie dla Radia Maryja podkreślił, że utrzymujące się pozytywne wskaźniki ekonomiczne są dowodem na dobrą sytuację ekonomiczną naszego kraju.

Wskazał, że istotną sprawą jest także coraz sprawiedliwsze dzielenie wzrostu gospodarczego na Polaków m.in. poprzez wielkie programy społeczne. Dodał, że przyszły rok może też przynieść wzmożone inwestycje, które spowodują polepszenie się sytuacji gospodarczej Polski.

Wzrost gospodarczy w Polsce opiera się na bardzo stabilnych podstawach. Do niedawna to była przede wszystkim konsumpcja, ale teraz coraz mocniej ciągnie ten wzrost gospodarczy także eksport. Wreszcie, coraz silniej zaczynają na ten wzrost pracować także inwestycję. Rok 2018 to jest rok wyborów samorządowych, a więc wszyscy samorządowcy będą starali się większość inwestycji zakończyć. Ruszają także inwestycję prywatnych przedsiębiorców. To oznacza, że wzrost gospodarczy będzie opierał się aż na trzech silnikach: konsumpcji, eksportu i inwestycji w związku z tym nie powinniśmy się o to martwić. Owoce tego wzrostu, także  w dużej części będą trafiały do zwykłych Polaków i tak być powinno – podkreślił ekonomista.

Coraz mocniejszą pozycję gospodarczą Polski widać również na tle innych państw Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że w 2016 roku Polska osiągnęła ok. 70 proc. unijnej średniej PKB per capita oraz zamożności gospodarstw domowych.

Według europosła Zbigniewa Kuźmiuka pokazuje to, że nasz kraj szybko skraca dystans do państw zachodnich, które przez niemal 50 lat rozwijały się w warunkach wolnego rynku, a nie gospodarki centralnie planowanej.

RIRM

drukuj