Warszawa: Uroczystości z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Warszawie odbywają się dziś obchody z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęła w południe Msza św. sprawowana w kościele ojców Dominikanów.

Następnie uczestnicy wydarzenia przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza i na wojskowy cmentarz na Powązkach. Stołeczne uroczystości co roku odbywają się dzień po głównych obchodach w Poznaniu.

Prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, podkreślił na antenie Radia Maryja, że Powstanie Wielkopolskie miało kluczowe znaczenie dla Polski i należy je upamiętniać.  

– To jest wydarzenie godne upamiętniania nie tylko dlatego, że było zwycięskie, ale to pokazuje pewien model patriotyzmu, który przez cały wiek niewoli i rozbiorów był na polskiej ziemi kultywowany. Kolejne z szeregu powstań, które było kulminacją długofalowego przygotowywania Polaków w Wielkopolsce czy w całej szeroko pojętej dzielnicy pruskiej do podjęcia walk o niepodległość – zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polacy zdobyli większą część miasta.

Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy przyjęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też część Wielkopolski.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl