Obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 

Apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na mogiłach powstańczych na Wojskowych Powązkach stolica uczciła w niedzielę 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

„Nie tylko dla nas Wielkopolan powstanie wielkopolskie było wydarzeniem o szczególnym znaczeniu. 96 lat temu po tragicznym bilansie kilku zrywów niepodległościowych Polaków, po raz pierwszy właśnie w Wielkopolsce mogliśmy powiedzieć: chwała zwycięzcom. Powstanie Wielkopolskie było ostatnim bohaterskim akordem wojny, która przez dziesięciolecia toczyła się nie na frontach, ale w polskich domach, pod pruskim zborem” – mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak podkreślił, zwycięstwo to zostało okupione przez Wielkopolan ponad 2 tys. zabitych i kilkoma tysiącami rannych. „W Powstaniu udział wzięło 16 proc. Wielkopolan, z których najmłodsi mieli lat kilkanaście, a najstarsi ponad 70. Obok siebie stawali do walki inteligenci, robotnicy, chłopi, powracający z frontu żołnierze i licealiści. Kto nie mógł walczyć wspierał powstańców materialnie” – wskazywał Woźniak. „Pojawiamy się tutaj każdego roku i przywracamy zbiorowej świadomości to z czego możemy i jesteśmy dumni. W Wielkopolsce wiemy jakie było znaczenie Wielkopolskiej Insurekcji. Chcemy jednak, aby wiedzieli o tym i pamiętali wszyscy Polacy” – podkreślił.

Podczas uroczystości prezydencki doradca Tomasz Nałęcz odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent wskazywał w nim, że powstanie wielkopolskie jest dla Polaków od 96 lat symbolem zwycięstwa nie tylko dobrze zorganizowanego czynu zbrojnego, ale też obywatelskiego zaangażowania, zgodnej współpracy oraz wzajemnego zaufania.

Podczas uroczystości metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz odmówił modlitwę w intencji uczestników powstania wielkopolskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze i harcerze, odczytano apel pamięci, oddano też trzykrotną salwę honorową. Wieńce przed pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich. W intencji uczestników walk wcześniej sprawowana była Msza św. w kościele ojców Dominikanów. Hołd powstańcom wielkopolskim oddano także na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się mogiły 64 uczestników zrywu.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl