fot. By Radomil - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2569051

Muzeum w Poznaniu przypomina historię pociągu pancernego, który wspierał powstańców wielkopolskich

Historię pociągu pancernego, który wspierał powstańców wielkopolskich przypomniało w niedzielę z okazji 102. rocznicy wybuchu powstania Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na terenie muzeum podziwiać można zrekonstruowany skład.

Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W niedzielę w stolicy Wielkopolski odbywają się główne uroczystości rocznicowe – ze względu na pandemię w symbolicznym wymiarze. Na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu eksponowany jest zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk”. Jego składnikiem jest m.in. oryginalny wagon szturmowy.

Pociąg pancerny nr 11 został sformowany w grudniu 1918 roku w Warszawie. Składał się z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. W trakcie powstania wielkopolskiego brał udział m.in. w zdobyciu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna; w 1920 roku był wykorzystywany podczas wojny polsko-bolszewickiej.

„Przygotowaliśmy rodzaj inscenizacji, którą od 27 grudnia można obejrzeć w naszych mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach. Są powstańcy wielkopolscy i załoga pociągu pancernego, dymiący parowóz i – armata strzelająca na cześć powstańców i zwycięskiego powstania” – powiedział PAP szef Muzeum Broni Pancernej, ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Klip „Pociąg na 102” powstał przy współpracy z 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz Drużyną Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa.

Ppłk Tomasz Ogrodniczuk podkreślił, że stojący na terenie muzeum pociąg jest złożony wyłącznie z elementów z epoki. W jego skład wchodzą: parowóz TP3-36 z tendrem z 1913 roku, dwie platformy z 1913 roku oraz oryginalny wagon szturmowy z „Poznańczyka” z 1918 roku.

Skład został zrekonstruowany, bo, jak podkreślił szef muzeum, pociągi pancerne odegrały większą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości niż czołgi, tymczasem popadły w zapomnienie. Począwszy od 27 grudnia stojący w Muzeum Broni Pancernej pociąg będzie podświetlany całą noc.

Muzeum wznowiło, po kilkuletniej przerwie, działalność w nowej lokalizacji w 2019 roku, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica, jako oddział Muzeum Wojska Polskiego. Na blisko 6 tys. m kw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. W ostatnim czasie placówka pozyskała kolejne 7 ha terenu w sąsiedztwie obecnej siedziby. Przygotowuje się do rozbudowy.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

PAP

drukuj