fot. twitter.com

Gniezno: 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Gnieźnie odbędą się dziś uroczystości związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Hołd powstańcom oddadzą polscy rolnicy.

Po godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej. Następnie uczestnicy złożą kwiaty i znicze przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Oficjalna część obchodów odbędzie się w I LO w Gnieźnie. W uroczystościach będą uczestniczyć m.in. rolnicy oraz władze lokalne.

Wydarzenie współorganizuje wielkopolski oddział NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, którego przewodniczący Ryszard Majewski zapowiedział, że na spotkaniu zostanie odczytany Apel do Narodu.

Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu w pierwszej stolicy Polski zaapelują do narodu polskiego o otrzeźwienie, o zjednoczenie, które jest w interesie całej naszej Ojczyzny. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Polska jest cały czas zagrożona od strony sił zła, które są w Polsce, jak i na zewnątrz – akcentował Ryszard Majewski.

Powstanie Wielkopolskie trwało od 27 grudnia 1918 r. do 16 lutego 1919 r. Był to największy zryw niepodległościowy na terenie zaborów, zwieńczony zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność. Natomiast ziemie stanowiące kolebkę polskiej państwowości wróciły do Ojczyzny.

 

RIRM

drukuj